bitcoinBTC/TRY
1.195.066,32 TL 5,88%
ethereumETH/TRY
63.971,66 TL 6,54%
tetherUSDT/TRY
28,98 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
7.055,18 TL 1,56%
xrpXRP/TRY
17,91 TL 6,82%
solanaSOL/TRY
2.010,88 TL 6,45%
usd-coinUSDC/TRY
28,79 TL 0,56%
staked-etherSTETH/TRY
64.269,27 TL 6,02%
cardanoADA/TRY
16,06 TL 7,08%
avalanche-2AVAX/TRY
1.124,43 TL 5,19%

Paylaş

Fed’in Beige Book’una göre ABD’nin ekonomik büyümesi zayıf durumda

fed 2

Fed tarafından yayımlanan Beige Book’ta, ABD’nin ekonomisine ilişkin görünümün istikrarlı olduğuna dikkat çekildi.

FOMC’ın toplantısından iki hafta önce yayımlanan raporda, ABD ekonomisinin gidişatı ile ilgili görüşler paylaşıldı.

“Ekonominin yakın vadeli görünümü genel olarak istikrarlı ve biraz daha zayıf bir büyümeye sahip şeklinde değerlendirildi”

6 Ekim ve öncesinde toplanan bilgilerle meydana getirilen Beige Book’a göre, çoğu bölgede ekonomik aktivitede çok az değişiklik oldu. Bazı bölgelerde ise herhangi bir değişiklik görülmedi.

Mart 2022’den beri faiz oranlarını yüzde 5’ten fazla artıran Fed yetkilileri, tahvil getirilerindeki son yükselişin finansal koşulları sıkılaştırmasının ardından önümüzdeki ay yine faiz oranını sabit tutma sinyalleri verdi.

Sıkılaştırma politikasından yana olan Fed yetkilisi Christopher Waller, Fed’in ekonominin kısıtlanmasına ihtiyaç duyup duymadığına karar vermeden önce bir süre daha beklenmesini ve daha fazla veri toplanması gerektiğini ifade etti.

Fiyatlar ılımlı bir şekilde artıyor

Beige Book’ta genel olarak fiyatların ılımlı bir şekilde artmaya devam ettiği belirtildi. Bununla birlikte tüketicilerin artık fiyatlara karşı daha duyarlı hale geldiğine dikkat çekildi. Bu sebeple, satış fiyatlarının artışı girdi fiyatlarına kıyasla daha yavaş bir hızda ilerliyor.

“Şirketler, genel olarak fiyatların önümüzdeki birkaç çeyrekte artmasını bekliyor ancak önceki çeyreklere kıyasla bunun daha yavaş artacağı öngörülüyor”

Raporda iş gücü piyasasının ılımlı bir yapıda bulunduğu belirtildi ve birçok bölgede hafif ila orta düzeyde bir artış görüldüğü vurgulandı.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala