bitcoinBTC/TRY
1.587.932,74 TL 0,78%
ethereumETH/TRY
91.977,13 TL 1,32%
tetherUSDT/TRY
30,80 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
11.773,66 TL 1,32%
solanaSOL/TRY
3.204,53 TL 2,49%
xrpXRP/TRY
16,80 TL 1,14%
staked-etherSTETH/TRY
91.936,76 TL 1,43%
usd-coinUSDC/TRY
30,80 TL 0,14%
cardanoADA/TRY
18,26 TL 0,33%
avalanche-2AVAX/TRY
1.130,74 TL 0,75%

Paylaş

Fed, yılın ilk faiz kararını açıkladı!

Fed, yılın ilk faiz kararını açıkladı!

ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaların büyük bir merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

Federal Açık Piyasa Komitesi, (FOMC) beklentiler doğrultusunda bir karara imza atarak faiz oranının sabit tutulduğunu duyurdu. Faiz oranı böylelikle bir kez daha 5,25 – 5,50 arasında kaldı.

Fed, faiz artırımlarının bittiğini ifade etse de şimdilik faiz indirimi yapılmayacağının sinyallerini verdi.

Yapılan açıklamada, yüzde 2 enflasyon hedefine hala bağlı olunduğu vurgulandı.

“Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine indiğinden emin oluncaya kadar bir faiz indiriminin uygun olmasını beklemiyor.”

Fed başkanı Jerome Powell, kısa bir süre sonra basın toplantısında açıklamalarda bulunacak.

Bitcoin ne durumda?

Fed’in faiz kararını açıklamasının ardından lider kripto para biriminde- düşüş gözlemlendi.

Bitcoin, 43.500 civarı seviyelerde yer alırken, faiz oranlarının sabit tutulduğunu açıklanmasının ardından 43.127 dolar seviyesine kadar geri çekildi.

bitcoin faiz karari

Bitcoin, yazı kaleme alındığı sırada, Bitstamp verilerine gör 43,144 dolar üzerinden işlem görüyor.

Uzmanlar ne düşünüyor?

Faiz kararının ardından BTCHaber TV’den Emirhan Erdoğan, Strateji ve Varlık Yonetimi Direktörü Volkan Dükkancık ve Yatırım Analisti Tuna Kaya ile bir canlı yayın gerçekleştirdi.

Fed’in faiz oranlarının sabit tutulmasının ardından görüşlerini açıklayan Volkan Dükkancık, Fed’in faiz indirimine ilişkin Powell’ın takınacağı tutumun önemli olacağını ve tahminlerine göre şimdilik bir “renk vermeyeceğini” ifade etti:

“Beklendiği gibi geldi, Powell’ı böyle çok sıkıştıracaklardır çünkü artık Senato ve Komiteden de baskı gelmeye başladı. Olabildiğince savunma tarafında kalacağını ve rengini belli etmemeye çalışacağını düşünüyorum. Rengini şubat ayı sonundaki kongre sunumunda belli edebilir.”

‘Alım fırsatı doğabilir’

Powell’ın ilk etapta net bir tavır takınmayacağını düşünen Dükkancık, piyasaların Fed’in faiz indirimi yapmaya niyetinin olmadığını düşünmeye başlaması ve bunun riskli varlıklarda bir düşüşe yol açması halinde ortaya bir alım fırsatı çıkacağını vurguladı.

“Ancak faiz indirimine niyeti yok algısı olursa ve bu riskli varlıklarda geri çekilmeye sebep olursa alım fırsatı olabilir.”

‘Faiz indirimi mayısa kalabilir’

Yatırım analisti Tuna Kaya, Fed’in geçmiş yıllardaki faiz kararlarına atıfta bulunarak, kurumun ilk kez bu kadar uzun bir süre faiz oranını sabit tuttuğunu hatırlattı.

Bitcoin’in hareketlerini değerlendiren Kaya, 41.500 seviyesinin önemli bir destek seviyesi olduğunu ifade etti.

Powell’ın yapacağı açıklamalar ile ilgili konuşan Kaya, Fed başkanının şahin bir politika benimseyerek piyasaları diken üstünde tutmayacağını ancak açıklamalarının çok da güvercin olmamasına da dikkat edeceğini altını çizdi.

Faiz oranlarının ne zaman indirileceğine ilişkin görüşlerini belirten Kaya, borsa ve piyasaların mart ayında bir faiz indirimi talep ettiğini ancak bu teklifin Fed tarafından reddedildiğini dile getirdi.

Kaya, mart ayında faiz indirilmesinin farklı sıkıntılara yol açabileceğine de dikkat çekti.

“Piyasalar bunu mayısa ertelemiş durumda. Şu an itibariyle martta bir seçenek görünmüyor. Ama marta kadar gelecek veriler bana göre pozitif olacak. Mart ayında eğer bankacılık sektörü tarafında veya ABD borçlanması tarafından herhangi bir sorun olmazsa mayısa ertelenir. Yok baktılar başka bir şey var yani martta veriler istendiği gibi gelmezse, bu kez martta faiz indirimi yapmalarından korkacağız, acaba yeni bir kriz belirtisi mi var diye. ABD ekonomisi hızlı bir şekilde resesyona gidebilir mi diye. Bu sefer de piyasa bundan korkacak. Yani martta faiz indirilse bir türlü mayısa ertelese bir türlü.”

Etiketler:
Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala