Fed, Varlık Alımlarını Azaltmak Konusunda Gaza Basacak

fed varlik alimlarini azaltmak konusunda gaza basacak

Koronavirüs kriziyle yaşanan likidite sorununu ortadan kaldırmak için varlık alımlarını artıran Fed, Kasım ayında bu politikasında azaltmaya gideceğini açıklamıştı. Şimdi ise Goldman Sachs raporuna göre; ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aylık tahvil alımlarını Ocak ayından itibaren 30 milyar dolara kadar çekmeyi planlıyor.

Goldman Göre; Fed Varlık Alım Programını Mart Ortasında Tamamlayacak

Goldman ekonomistleri, 2022’de üç ve 2023’te iki faiz artırımı öngörerek, merkez bankasının likiditeyi artıran varlık alımlarını mevcut 15 milyar dolardan ayda 30 milyar dolara kadar düşürme hızını ikiye katlayacağını söyledi. Goldman’ın yeni senaryosuna göre; Fed varlık alım programını Mart ortasında tamamlayacak. 

Goldman Sachs’ın başekonomisti olan Jan Hatzius liderliğindeki ekonomistler konu ile ilgili olarak şunları söyledi;

Varlık alımlarını azaltma konusunda daha açık bir tavır konulması, Fed yetkililerinin, son iki ayda beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamlarından dolayı daha hızlı bir azaltma politikasının, piyasalara bir şok yaşatmayacağını düşünmesinden kaynaklanıyor.

goldman sachs fed daha hizli daralma plani baslatacak

ABD Merkez bankasının 2-3 Kasım’daki politika toplantısının tutanakları; çeşitli politika yapıcıların, yüksek enflasyon devam ederse tahvil alım programlarının daralmasını hızlandırmaya açık olacaklarını ve oranları yükseltmek için daha hızlı hareket edeceklerini söyledi.

Varlık alımlarının azaltılmasının ardından gözler Bitcoin cephesine çevriliyor. Bitcoin İki hafta önce açıklanan enflasyon rakamlarının ABD’nin son 30 yılındaki en yüksek seviyede çıkması, Bitcoin fiyatının da kısa süreli bir artış yaşamasına ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara çıkmasına sebep olmuştu.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 490.662,52 TL 8,24%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.671,07 TL 8,20%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,53%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.015,69 TL 8,24%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,45 TL 0,10%
cardano
Cardano (ADA) 13,85 TL 4,61%
solana
Solana (SOL) 1.237,01 TL 9,90%
xrp
XRP (XRP) 8,11 TL 5,93%
terra-luna
Terra (LUNA) 883,45 TL 6,70%
polkadot
Polkadot (DOT) 244,77 TL 10,87%
Bağlantıyı kopyala