bitcoinBTC/TRY
1.226.129,94 TL 3,18%
ethereumETH/TRY
65.125,61 TL 3,80%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.833,42 TL 1,02%
xrpXRP/TRY
18,13 TL 4,55%
solanaSOL/TRY
2.015,81 TL 2,62%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,00%
staked-etherSTETH/TRY
65.112,01 TL 3,73%
cardanoADA/TRY
16,00 TL 6,68%
dogecoinDOGE/TRY
2,86 TL 0,45%

Paylaş

Fed üyeleri, piyasaları rahatlattı

fed tutanaklari faiz artirimi konusunda ayrismayi gosteriyor

Küresel piyasalar Fed üyelerinden gelen olumlu açıklamalarla rahatladı. Ortadoğu’da yaşanan çatışmalardan kaynaklanan gerilimin etkileri hala sürüyor ancak önceki gün kadar etkili değil. Analistler, yatırımcıların Ortadoğu’daki çatışmaların uzun süreceğini düşünmediklerini belirtiyor.

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, politika faizi kararı alırken artan tahvil getirilerine dikkat edeceklerini belirtti. Yatırımcılar, bu mesajı Fed’in faizde durma noktası yaklaştığı şeklinde yorumladı. Risk iştahı artarken, hisse senetlerinde yükseliş gerçekleşti.

Filistin-İsrail çatışmalarıyla birlikte sert yükselen petrol fiyatları yönünü aşağı çevirirken, altında da değer kaybı yaşandı. Fed üyeleri Mary Daly ve Lorie Logan da son dönemlerde zorlaşan finansal koşullara dikkat çekti. Banka, eylül ayında ek faiz artışlarının olabileceğini belirterek, faizlerin uzun süre yüksek kalacağının sinyalini vermişti.

Diğer taraftan ABD Hazine tahvilleri mart ayından bu yana en hızlı düşüşünü kaybetti. Bank of America, hazine tahvillerinde yaşanan aşırı satışların yüksek volatiliteli patlamalara yol açabileceğini belirtti. Bankanın raporunda, tahvil fiyatları ile getirilerin ters yöne hareket ettiğine vurgu yapıldı.

Etiketler:
Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala