bitcoinBTC/TRY
1.091.229,58 TL 0,76%
ethereumETH/TRY
58.517,94 TL 1,40%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
6.554,09 TL 1,61%
xrpXRP/TRY
17,51 TL 1,12%
solanaSOL/TRY
1.706,78 TL 1,66%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
58.531,24 TL 1,46%
cardanoADA/TRY
10,99 TL 1,79%
dogecoinDOGE/TRY
2,34 TL 0,05%

Paylaş

Fed Nedir? 10 Maddede ABD Merkez Bankası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fed nedir

1- Açılımı Federal Reserve System olan ABD merkez bankası kısaca Fed olarak adlandırılıyor. Fed, tartışmasız bir şekilde dünyanın en güçlü finansal kuruluşu olarak adlandırılıyor.

2- Fed, 1907 yılındaki finansal sorunlara yanıt olarak 23 Aralık 1913‘te Woodrow Wilson tarafından imzalanan Federal Rezerv Yasası ile kurulmuştur.

3- Fed’in ABD’de ulusal para politikaları, bankaların denetlenmesi ve düzenlenlenmesi, finansal istikrarın korunması ve bankacılık hizmetlerinin sunulması gibi çeşitli görevleri bulunuyor. Fed’in dört ana işlevi şu şekildededir: ABD’de enflasyonu yönetmek, ulusal bankacılık sistemini düzenlemek, finansal piyasaları istikrara kavuşturmak, tüketicileri korumak.

4- ABD’nin merkez bankası ve para otoritesi Fed, ülkede güvenli, esnek ve istikrarlı bir parasal finansal sistem sağlamayı amaçlıyor.

5- Federal Rezerv Sistemi, farklı coğrafi bölgede yer alan 12 Federal Rezerv Bankasından oluşuyor. Federal Rezerv Sistemi’nde yer alan 12 federal banka Boston, New York, Philadelphia, Cleveland, Richmond, Atlanta, Chicago, St Louis, Minneapolis, Kansas City, Dallas ve San Francisco’da bulunuyor.

6- Fed’in ana gelir kaynağı open market operations olarak (OMO) ifade edilen açık piyasa işlemleri aracılığıyla elde ettiği ABD devlet tahvillerinin faiz ücretleridir. Fed aynı zamanda Fedwire adı verilen ödeme sistemi aracılığıyla ABD’deki bankalar arasında her gün trilyonlarca dolarlık para transferi gerçekleştiriyor.

7- Fed, yönetim kurulu üyeleri ABD Başkanı tarafından atanmasına rağmen, siyatten bağımsız olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Fed’in bağımsızlığı kritik öneme sahiptir. Özerkliği sayesinde Fed uzun vadeli ekonomik hedeflere odaklanabilir ve kararlarını yalnızca ekonomik göstergelere bakarak alabilir

8- Fed, bir Guvernörler Kurulu ve FOMC olarak da adlandırılan Federal Açık Piyasa Komitesi‘nden oluşacak şekilde örgütlenmiştir. İlginç bir şekilde, Federal Rezerv Yasası aynı zamanda ABD dolarını bugün bildiğimiz şekliyle ABD’nin resmi para birimi olarak belirlemiştir.

9- Çoğu insanın düşündüğünün aksine, Fed’in para basmakla ilgilenmez. Fed para arzını etkileyebilse de (ve etkilese de), gerçek para ABD Hazinesi tarafından basılır.

10- Fed Yönetim Kurulu genellikle iki haftada bir Pazartesi günleri olmak üzere düzenli toplantılar gerçekleştirirken, piyasalar özellikle FOMC toplantılarıyla ilgilenmektedir. FOMC, uygun para politikasını belirlemek amacıyla Komite’nin mevcut ekonomik raporları ve koşulları gözden geçirdiği ve analiz ettiği yılda düzenli olarak planlanan sekiz toplantı yapar.

Bonus: Fed’i sosyal medyada takip edebilirsiniz. Dünyadaki diğer büyük merkez bankaları gibi Fed de kararlarını düzenli olarak sosyal medya aracılığıyla duyurmaktadır. Fed’in kendi Twitter hesabı ve YouTube hesabı vardır. Piyasalarda işlem yapıyorsanız, önemli Para Politikası Kurulu toplantılarını YouTube’dan canlı olarak takip edebilir ve açıklamaların piyasaları nasıl etkilediğini gerçek zamanlı olarak analiz edebilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala