Evinizi NFT Olarak Nasıl Satabilirsiniz?

20150622231001 for sale real estate home house

Gerçek dünyanın varlıkları yakında NFT satışlarının önemli bir bölümünü temsil edecek ve konutlar, bu yükün başında geliyor. Gayrimenkulün geleceği Blockchain’de ve nedenleri ise bir hayli açık.

Bir Ev Satın Almak İçin Geleneksel Sistemle İlgili Sorunlar

  • Ev satışı, evin değerinin yaklaşık %5’i kadar tutan maliyeti oluşturan çok sayıda belge, inceleme ve tapu araması gerektirdiğinden, süreç zahmetlidir.
  • Geleneksel emlak satış sürecinde, bir anlaşmayı sonuca erdirmek için gereken süreyi uzatan ve satış sürecini genellikle ortalama 4 ila 6 haftaya çıkarak bir dizi farklı aracı vardır.

NFT Kullanmanın Avantajları

  • Size esneklik kazandırır. Satın almadan veya teklifte bulunmadan önce bir evle ilgili her şeyi görebilmenizi sağlar. Teklifiniz onaylanırsa, cüzdandan cüzdana transfer yoluyla ödeme yapabilirsiniz.
  • Blockchain üzerinde bir ev satın alma sürecine dahil olmak, aracıları ortadan kaldırmak, mülkiyeti doğrulamak, tapu yükümlülüklerini belirlemek ve işlemleri halletmek için Blockchain’i kullanmak anlamına gelir.
  • Evin mülkiyet haklarının NFT olarak basılmasıyla satış, normalde 4 ila 6 hafta sürmesi gereken dönemden daha kısa sürer.

NFT’lerin emlak işlemiyle ilişkili maliyeti ve zahmeti azaltmada gerçek bir faktör olduğu barizdir.

NFT Olarak Satılan Evler

NFT olarak satılan ilk gayrimenkul

HvpAvSh4fdRJmPl3ogYCgRsbXIz1 v3b305s

TechCrunch’ın kurucusu Michael Arrington, Mayıs 2021’de Kiev Ukrayna’daki stüdyo dairesini 113.176 dolara sattı. Satış Proppy tarafından sağlandı ve alıcı Ethereum kullanılarak ödeme yapıldı.

ABD’de NFT olarak satılan ilk gayrimenkul

HvpAvSh4fdRJmPl3ogYCgRsbXIz1 a0a30b5

ABD’deki ilk NFT destekli mülk Florida, Gulfport’ta 4 yatak odalı bir evdi ve 653.000 dolara satıldı. Satış, Web3 emlak platformu Proppy tarafından kolaylaştırıldı. Kazanan teklif sahibi, evin mülkiyetinin kanıtı olarak bir NFT ile ödüllendirildi. NFT, fiziksel varlığın sahibi olan bir LLC’ye bağlıdır.

NFT olarak satılan en pahalı gayrimenkul

HvpAvSh4fdRJmPl3ogYCgRsbXIz1 w9930l8

Lüks bir emlak geliştirme firması olan Prometheus, şimdiye kadarki en pahalı lüks villayı sattı; Cardano kripto para birimini kullanmak için 4,1 milyon Euro eşdeğeri ödendi. Gayrimenkul, Portekiz’de yer almaktadır. Satıştan sonra mülk sahipliği, gelecekteki sahiplerin mülkü NFT’nin satışı yoluyla yeniden satmasına izin veren bir NFT olarak sunuldu.

Evinizi NFT Olarak Satmak İçin Ne Gerekir?

  • Satıcı, tapu için bir değerlendirme, inceleme, evrak işleri yapar. Satıcı, tüm bunları önceden LLC’ye koyar.
  • Evin mülkiyeti, tokenize edilen (NFT’ye dönüştürülen) bir LLC olarak tutulur ve kaydedilir.
  • Web3 konusunda daha bilgili olanlar, doğrudan NFT’yi listeleyebilir veya Proppy, Roof Stock on Chain gibi özel Web3 emlak platformlarından birini kullanabilir.

NFT Ev Satışlarının Hızla Yayılmasının Karşılaştığı Sorunlar

NFT ev satışları, gün geçtikçe moda olan bir gerçeklik haline gelebilir. Bunun için tek gereken şey, geleneksel sistemin teknolojiyi yakalamasıdır. Bununla birlikte, NFT’ler aracılığıyla yapılan ev satışlarında hala birkaç sorunla karşılaşılmaktadır.

  • NFT’nin satışı, gayrimenkul işleminin tamamlandığını garanti etmez ve tapu devrini yansıtmaz. Şimdilik, geleneksel emlak işlemlerinin yerel sicile kaydedilmesi süreci tamamlanmış olmalıdır.
  • Bu sorun nedeniyle, çoğu platform cüzdandan cüzdana para transferinin yanı sıra geleneksel işlemleri de yürütür.

Çözüm, daha fazla yerel tapu sicilinin süreçlerinde Blockchain teknolojisini ve NFT’leri benimsenmesi gerektiğidir.

Kapanış

Bu sorunu çözmek yalnızca emlak sektörü için değil, kripto, NFT’ler ve Web3 için de bir kazanç olacaktır. İnsanlar, bu teknolojinin sunduğu değeri gördüklerinde inovasyonu benimseme olasılıkları daha yüksektir.

Gayrimenkulün mülkiyetini devretmenin daha verimli, basitleştirilmiş ve güvenli bir yolu olarak Blockchain’in sunduğu avantajlar nedeniyle, gayrimenkul işlemlerine dahil olan tüm unsurlar zincir üzerinde var olabilir. NFT destekli gayrimenkul işlemleri için gelecek oldukça parlak gözüküyor.

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk, 19 Nisan 2001 tarihinde İstanbul’da doğdu. Küçüklüğünde her kitabı ayrı bir evren olarak gören Sinancan, bir gün kendi evrenlerini yaratmaya karar verdi ve zihninde dolup taşan karakterleri sayfalara dökmeye başladı. Çizgi romanlara fazlasıyla sevgi gösterdi ve geceleri kozmoloji belgeselleri izlemekten büyük keyif duydu. Dijital medyayı da yakından takip ediyordu ve hobi olarak, ileride büyük bir tecrübeye dönüşeceğini bilmeden, YouTube kanallarını bilgi içerikli videolar yükleyerek büyütüp, satıyordu. “Satmak” demişken… Kahramanımız aynı zamanda, ailesinden alıp alıp biriktirdiği harçlıklar ile, oynadığı basketbol kulübündeki takım arkadaşları için yurtdışından ürün getirtip gelir elde edecek kadar paradan para kazanmaya takıntılıydı. Bu da onu elbet önce kripto paralarla, sonra da Blockchain teknolojisi ile tanıştırdı. 2018’de bu dünyaya adım attığında, hayatının geri kalanının önceden planladığı gibi gerçekleşmeyeceğinin bilincinde değildi. Zaman içerisinde bir tutku daha edinmişti. Yine küçüklüğündeki gibi bir karar aldı ve iki hobisini birleştirmeye karar verdi, “Ben Blockchain’e odaklanan bir medya şirketi kuracağım!” dedi. Ancak bu planı bir süre gerçekleşmeyecekti… 2019’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazandı. Bilerek bir yıl hazırlığa kalıp, vaktini kendisini bu alanda eğitmek için harcayan Sinancan; kendini fakültedeki ilk yılı bitmeden üniversitesinin Blockchain kulübünün başkanı olması için teklif alacak seviyeye getirmişti. Düşündü, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi medya odaklı bir üniversitede, hayalini kurduğu Blockchain girişimini gerçekleştirmeye yaklaşabilir miydi? Denemeye değerdi. “Bir nevi demo olur,” dedi ve işe ilk olarak, birinci sınıfın sonunda temel bilgilerini edindiği Ekonomi bölümünü bırakıp, yöneticilik ve planlama becerilerini geliştirmek için İşletme bölümüne geçmekle başladı. Her zaman hayal ettiği üzere, çokça dile getirdiği “Bir kulüpten daha fazlası” mottosunu hiç bozmadı. Kendisiyle birlikte kulübünü de geliştirdi. 2022 yılının Ekim ayında ise, edindiği bilgi ve tecrübelerini resmiyette de pratiğe dökmek istediğinden dolayı iş hayatına atıldı ve Kriptomeda bünyesinde görev almaya başladı. O günden beri Sinancan, günlük kahve tüketimini %80 oranında artırdı.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
431.192,30 TL 2,04%
ethereumETH/TRY
30.635,23 TL 2,29%
tetherUSDT/TRY
18,84 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.134,05 TL 1,27%
usd-coinUSDC/TRY
18,84 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
7,54 TL 2,45%
binance-usdBUSD/TRY
18,82 TL 0,05%
cardanoADA/TRY
7,40 TL 1,22%
dogecoinDOGE/TRY
1,73 TL 3,37%
okbOKB/TRY
833,32 TL 0,99%
Bağlantıyı kopyala