Evergrande 148.13 Milyon Dolar ile Temerrüde Düştü

evergrande 148 13 milyon dolar ile temerrude dustu

China Evergrande Group, resmi olarak 148.13 milyon dolarlık faiz ödemesini temerrüde düşürdü. Evergrande’nin tahvillerine yatırım yapan Deutsche Marktscreening Agentur (DMSA) ise şirkete karşı iflas işlemlerine başladı.

DMSA tarafından yazılan bir raporda, Çinli emlak geliştiricisinin uluslararası yatırımcılara faiz ödemelerinde tekrar temerrüde düştüğü belirtildi. Kurum, Evergrande’den herhangi bir faiz ödemesi almadığını söyledi. DMSA, Evergrande’nin bugün vadesi gelen üç tahviline genel olarak 148.13 milyon dolar faiz ödemek zorunda kalacağını berlitti. 

Bu arada DMSA’nın, yatırımcılara şirketler hakkında piyasayla ilgili bilgiler veren bağımsız bir veri hizmeti olduğunu belirtelim.

evergrande 148 13 milyon dolar ile temerrude dustu 2

Evergrande Sonrası Kripto Piyasasında Satış Korkusu

Evergrande haberleri sonrası bugün 69.000 dolardan 65.000 dolara inen Bitcoin (BTC), bir ani bir düşüş daha yaşayarak yaklaşık 7.000 dolar değer kaybetti. Bununla birlikte diğer kripto paralar da durumdan etkilendi.

Ek olarak gün içinde Bitcoin’in 65.000 bandına inmesiyle 750 milyon dolardan fazla varlık tasfiye edilmişti. Bu duruma ek olarak Evergrande haberleri üzerine 1 saat içerisinde 330 milyon dolarlık varlık daha tasfiye edildi.

Bybt’in açıkladığı verilerine göre, tasfiyelerin yaklaşık yüzde 81’i long pozisyonlardan geldi ve bunların büyük çoğunluğu Binance borsası üzerinde gerçekleşti.

Diğer yandan Evergrande’nin bu iflası uzun süredir öngörülüyordu. Özellikle iş dünyası Çin’in emlak devinin aşırı borçlanması üzerine yakın bir dönemde iflas eşiğine geleceğini tahmin ediyordu.

Buradan Melis Hazal Karagöz ve İskender Han ile Evergrande’nin de konuşulduğu programımıza bakabilirsiniz.

Son olarak Bloomberg tarafından yayımlanan raporlara göre China Evergrande Group, 148.13 milyon dolarlık faiz ödemesinin bir kısmını ödedi. Ancak DMSA, yine de iflas işlemlerine başlatmış durumda.

Bitcoin, haberimizin yazımı itibarıyla CoinMarketCap verilerine göre 65.071 dolardan fiyatlanıyordu.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 660.548,42 TL 1,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.687,55 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.297,73 TL 3,51%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,06%
solana
Solana (SOL) 2.375,89 TL 2,41%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,69%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 0,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 429,00 TL 1,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,49 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala