Ethereum’un Geleceği Ne Olacak?

Çiğdem Ceylan‘ın sunumuyla Kripto Bülten’in yeni bölümü yayında. Bu hafta Kripto Bülten’de, Ethereum güncellemeleri ve Ethereum’un yol haritası detaylı şekilde ele alındı.

ETH Hedef & Güncelleme

Akıllı sözleşme yeteneklerine sahip, merkeziyetsiz, açık kaynaklı bir Blockchain ağı olan Ethereum, kripto piyasasındaki en büyük altcoindir. 

Ethereum, 2013 yılında kripto para araştırmacısı ve bilgisayar programcısı Vitalik Buterin tarafından yeni nesil Blockchain ağı olarak kuruldu. Ethereum’un geliştirilmesi için gereken maddi kaynak 2014 yılında kitle fonlaması yöntemiyle internet üzerinden toplandı.

Ethereum’u daha ölçeklenebilir, güvenli ve sürdürülebilir hâle getirmek için çalışan Ethereum ekibi, güncellemeler yayınlamaya başladı. Ethereum ekibi, her bir güncelleme üzerinde paralel olarak çalışmaya halen devam ediyor.

Ethereum yol haritası için önemli olan bu güncellemeler, ağın daha iyi konumlandırılması için gerçekleştirilirken Gelecekte yaşanabilecek olası sorunların da önüne geçiyor. 

Güncelleme yayınlandıktan sonra, Ethereum’un eski sürümleri artık desteklenmiyor. Buna teknik olarak “hard fork” deniyor. 

Şimdilerde Ethereum’da yeni bir güncellemenin gelmesi bekleniyor. Ethereum Merge güncellemesi ile ağın gelişim sürecinin değişeceği bildiriliyor. Ethereum, Merge ile eski proof-of-work algoritmasını geride bırakarak proof of stake’e tam bir geçiş yapacak. Ethereum’un bu güncellenmiş sürümü, yoğun enerjili madenciliği ortadan kaldıracak ve stake edilmiş Ethereum kullanarak ağı güvenli hale getirecek.

Ethereum’u ölçeklenebilir hale getirebilmek için tek tek gerçekleşecek 5 aşamadan biri olan Merge; Surge, Verge, Purge, Splurge aşamalarından ilkini oluşturuyor. Ethereum Merge’in 19 Eylül’de gerçekleşeceği belirtiliyor.

Genel olarak Ethereum 2.0 için gas ücretleri sorununun bu güncellemeler ile beraber çözülmesi bekleniyor. Blockchain içi tıkanıklığı engelleyecek olan güncellemeler ile ağın daha hızlı ve stabil hale gelmesi amaçlanıyor.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
365.094,61 TL 2,68%
ethereumETH/TRY
25.028,21 TL 2,00%
tetherUSDT/TRY
18,50 TL 0,16%
usd-coinUSDC/TRY
18,45 TL 0,31%
bnbBNB/TRY
5.319,48 TL 2,37%
xrpXRP/TRY
8,81 TL 9,51%
binance-usdBUSD/TRY
18,55 TL 0,37%
cardanoADA/TRY
8,04 TL 0,56%
solanaSOL/TRY
641,82 TL 2,16%
dogecoinDOGE/TRY
1,12 TL 1,20%
Bağlantıyı kopyala