Ethereum Kurucusu Buterin: En Büyük Pişmanlığım 8 Kurucu Ortak Meselesi

ethereum kurucusu buterin en buyuk pismanligim 8 kurucu ortak meselesi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Twitter’da bir AMA (bana istediğini sor) etkinliği düzenledi. Takipçilerinin kendisine soru sormasına izin veren Buterin, Ethereum ile ilgili en büyük pişmanlığını da açıkladı. 

Bugün erken saatlerde Buterin, takipçilerinin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Bir takipçisinin Ethereum ile ilgili en büyük pişmanlığının ne olduğu sorusuna ise, “sekiz kurucu ortak meselesi” ve “onları çok hızlı ve ayrım gözetmeden seçmesi” olduğunu söyledi. 

Bahsi geçen sekiz kurucu ortak ise Cardano kurucusu ünlü matematikçi Charles Hoskinson, Polkadot kurucusu ve bilgisayar bilimcisi Gavin Wood, Kanadalı girişimci Anthony Di lorio, poker koçu Mihai Alisie, programcı Jeffrey Wilcke, Colored Cins çalışmaları yürüten Amir Chetrit ve SyNerG Music CEO’su Joseph Lubin idi. 

O dönem, Ethereum’un kar amacı güden mi yoksa gütmeyen bir kurum olması gerektiğine dair bir tartışma bulunuyordu. Bu tartışma bir bölünme yarattı ve hatta Cardano kurucusu Hoskinson’ın gruptan atılması ile sonuçlandı. Buterin konu hakkında şunları söyledi:

“İnsanları küçük gruplarda sıkı bir şekilde koordine etmek beklediğimden daha zor. Özellikle büyük teşvik çatışmaları söz konusu olduğunda, herkesin bir daire içinde oturmasını, birbirlerinin doğal iyiliğini görmesini ve geçinmesini sağlayamazsınız.”

Elon Musk da Katıldı

Buterin’in AMA etkinliğine kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri haline gelen Tesla CEO’su Elon Musk da katıldı. Musk Buterin’e “Aşk nedir?” diye sordu. Haddaway’in ünlü şarkısına atıfta bulunan Buterin ise, “X AE A-12 canımı yakma…” şeklinde yanıtladı.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
316.314,08 TL 5,89%
ethereumETH/TRY
17.015,18 TL 7,89%
tetherUSDT/TRY
16,71 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
16,71 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
3.540,41 TL 3,37%
binance-usdBUSD/TRY
16,73 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
5,42 TL 1,62%
cardanoADA/TRY
7,42 TL 4,73%
solanaSOL/TRY
532,61 TL 6,24%
dogecoinDOGE/TRY
1,07 TL 6,93%
Bağlantıyı kopyala