bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,112.11 2.33%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,199.59 1.40%
bnb
BNB (BNB) $ 536.63 0.77%
solana
Solana (SOL) $ 145.01 3.54%
xrp
XRP (XRP) $ 0.532225 2.17%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431204 1.19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.112184 2.27%

Endonezya, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Çıkarmayı Planlıyor

endonezya bir merkez bankasi dijital para birimi cbdc cikarmayi planliyor

Endonezya’nın merkez bankası Bank Indonesia, ödemeleri hızlandırmak için dijital bir para birimi çıkarmayı planlıyor.

Reuters’ın haberine göre Vali Perry Warjiyo, Salı günü yayınlanan bir basın toplantısında merkez bankasının şu anda dijital rupi için hangi teknolojinin kullanılacağını değerlendirdiğini söyledi. Dijital rupi piyasaya sürüldüğünde, banknotların yanı sıra Endonezya’da yasal bir ödeme aracı olacak. Ancak merkez bankasının henüz ne zaman başlatılacağına dair bir zaman çizelgesi yok.

Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olan Endonezya’nın, COVID-19 salgını sırasında dijital bankacılık işlemlerinde bir artış gördüğü bildirildi. Reuters’a göre, ülkenin dijital bankacılık platformlarındaki işlem sıklığı Nisan ayında yıllık bazda %60’ın üzerinde artarak 570 milyonun üzerine çıkarken, değeri %46 artarak yaklaşık 3.114 trilyon rupiye (neredeyse 217.5 milyar dolar) ulaştı.

Endonezya’da bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimleri yasaklanmış olsa da, ticaret yapmak yasaldır. Bu ayın başlarında, Endonezya hükümeti kripto para alım satımlarından elde edilen karı vergilendirmeyi planladığını söyledi.

Bu hamle ile Endonezya, bir merkez bankası dijital para birimini veya CBDC’yi araştıran Asya ülkelerinin arasına katıldı. Hong Kong, Tayland ve Güney Kore şu anda CBDC pilot programlarını başlatmak için çalışıyor. Dünya çapında çoğu ülkenin önünde olan Çin, dijital yuanı piyasaya sürmeye yaklaşıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala