Endonezya, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Çıkarmayı Planlıyor

endonezya bir merkez bankasi dijital para birimi cbdc cikarmayi planliyor

Endonezya’nın merkez bankası Bank Indonesia, ödemeleri hızlandırmak için dijital bir para birimi çıkarmayı planlıyor.

Reuters’ın haberine göre Vali Perry Warjiyo, Salı günü yayınlanan bir basın toplantısında merkez bankasının şu anda dijital rupi için hangi teknolojinin kullanılacağını değerlendirdiğini söyledi. Dijital rupi piyasaya sürüldüğünde, banknotların yanı sıra Endonezya’da yasal bir ödeme aracı olacak. Ancak merkez bankasının henüz ne zaman başlatılacağına dair bir zaman çizelgesi yok.

Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olan Endonezya’nın, COVID-19 salgını sırasında dijital bankacılık işlemlerinde bir artış gördüğü bildirildi. Reuters’a göre, ülkenin dijital bankacılık platformlarındaki işlem sıklığı Nisan ayında yıllık bazda %60’ın üzerinde artarak 570 milyonun üzerine çıkarken, değeri %46 artarak yaklaşık 3.114 trilyon rupiye (neredeyse 217.5 milyar dolar) ulaştı.

Endonezya’da bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimleri yasaklanmış olsa da, ticaret yapmak yasaldır. Bu ayın başlarında, Endonezya hükümeti kripto para alım satımlarından elde edilen karı vergilendirmeyi planladığını söyledi.

Bu hamle ile Endonezya, bir merkez bankası dijital para birimini veya CBDC’yi araştıran Asya ülkelerinin arasına katıldı. Hong Kong, Tayland ve Güney Kore şu anda CBDC pilot programlarını başlatmak için çalışıyor. Dünya çapında çoğu ülkenin önünde olan Çin, dijital yuanı piyasaya sürmeye yaklaşıyor. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 368.037,21 TL 3,01%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.915,17 TL 2,43%
tether
Tether (USDT) 8,59 TL 0,40%
cardano
Cardano (ADA) 18,50 TL 0,53%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.166,05 TL 1,45%
xrp
XRP (XRP) 8,06 TL 0,25%
solana
Solana (SOL) 1.191,49 TL 4,46%
polkadot
Polkadot (DOT) 250,07 TL 1,73%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,61 TL 0,26%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,82 TL 0,75%
Copy link
Powered by Social Snap