E-Devlet’e Blockzincir Tabanlı Dijital Kimlik Uygulaması Geliyor

fuat oktay blokzincir tabanli giris sistemini getiriyoruzass

Blockzincir teknolojisi hemen hemen birçok alanda kullanılmaya başlandı. Birçok farklı alanda kullanılmaya başlayan bu teknoloji şimdi E-Devlet’te de kullanılacak. Söz konusu açıklamayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptı.

E-Devlet’te Blockzincir Tabanlı Dijital Kimlik Devrimi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, blokzincir tabanlı bir dijital kimlik uygulaması getireceklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay konu ile ilgili olarak şu şekilde açıklama yaptı:

E-Devlet’te yeni bir devrim olacak blokzincir tabanlı bir giriş sistemini ‘dijital kimliği’ getiriyoruz. e-cüzdan uygulaması kapsamında çalışacak giriş sistemi ile vatandaşlarımız blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-Devlete girebilecek. Online e-Devlet’ten offline e-Devlet’e geçişin yani kullanıcılar açısından dijital bilgilerinin cep telefonlarında güvenli bir şekilde tutulabildiği bir sisteme evrilerek ilk adımlarını bugün attığımız çalışmamız gelişerek yeni kolaylıkların kapısını aralayacak.

fuat oktay blokzincir tabanli giris sistemini getiriyoruzaddf

Hatırlatmak gerekirse Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, daha önce katıldığı bir konferansta blokzinciri teknolojisi hakkında konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TÜSİAD Dijital Türkiye Konferansı’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Blokzinciri teknolojisinin 10 yılda 1 trilyon ek ticaret geliri oluşturabileceğini söyleyen Oktay, devletlerin dijitalleşmeyi teşvik etmesi gerektiğini belirtmişti.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
428.739,15 TL 4,16%
ethereumETH/TRY
29.475,58 TL 4,80%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,09%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.765,87 TL 3,41%
xrpXRP/TRY
7,44 TL 4,69%
binance-usdBUSD/TRY
18,83 TL 0,08%
cardanoADA/TRY
7,00 TL 6,04%
dogecoinDOGE/TRY
1,65 TL 2,74%
matic-networkMATIC/TRY
20,45 TL 7,59%
Bağlantıyı kopyala