Dünyada Bir İlk: Sango Coin Nedir?

Çiğdem Ceylan‘ın sunumuyla Kripto Bülten’in yeni bölümü yayında. Bu hafta Kripto Bülten’de, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmesi ele alındı ve ülkenin yeni kripto para birimi olan Sango Coin’in ne olduğu anlatıldı.

Sango’nun, Kripto Para Dönüşümü!

 El Salvador, Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olarak tarihe geçmişti. Ardından Orta Afrika Cumhuriyeti de, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ettiğini açıkladı. 

Dünyanın en zengin uranyum, altın ve elmas yataklarından bazılarına sahip olmasına rağmen, en fakir ülkeler arasında yer alan Orta Afrika Cumhuriyeti ekonomi planlamasını düzene sokmak için farklı alternatifler arıyor.

Uluslararası Para Fonu IMF, Bitcoin‘in Orta Afrika Cumhuriyeti tarafından kabul edilmesinin birtakım zorluklar getirdiğini belirterek bu karara tepki göstermişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin hamlesinin ardından konu ile ilgili birçok gelişme yaşanmaya başladı. Orta Afrika Cumhuriyeti, kripto para yatırımcılarını çekmek için bir “kripto merkezi” oluşturma planlarını açıkladı.

Sango Projesi olarak adlandırılan planda, ülkede bir kripto adası ve dijital cüzdan oluşturmak amaçlanıyor. Orta Afrika Cumhuriyeti başkanı Faustin-Archange Touadéra (Fosta Arkanj Tuader), ülkesinin gelişen kripto merkezinin 3 Temmuz 2022 tarihinde başlayacağını açıkladı.

Orta Afrika Cumhuriyeti, dijitalleştirme çabalarında bir sonraki adım olarak doğal kaynaklarının tokenlaştırılmasını belirledi. Bunun yanında, ülkedeki kripto ve dijital varlık projelerine, maden kaynaklarına tokenize erişim sunulacağı ifade edilirken doğal kaynak tokenlaştırma sürücüsünün de Sango Projesi’nin himayesi altına gireceği aktarıldı.

Öte yandan ülkede yasal bir kripto para yatırım platformu da oluşturulacak. Sango platformu, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kripto para odaklı ilk girişimi olacak. İsmi ise ülkenin ikinci resmi dilinden geliyor. Resmi Sango web sitesine göre, Sango platformu, Ulusal Meclis tarafından başlatıldı ve hükümet tarafından da destekleniyor. Başkanlık açıklamasında ise “Afrika’nın kalbindeki ilk yasal kripto merkezinin inşaası, Bitcoin’in benimsenmesini bir sonraki seviyeye taşıyarak kripto para deneyimini iyileştirecek ve potansiyel olarak dünyanın en alışılmadık alanını getirecek” ifadeleri yer aldı.

Tüm bu olaylar ışığında Orta Afrika Cumhuriyeti, kripto paralar konusunda çalışmalarını da hızlandırdı. Ülke, geçtiğimiz günlerde kendi kripto para birimi Sango Coin ile tekrar gündeme geldi. Peki Sango Coin nedir? Gelin şimdi bu konunun detaylarına bakalım. 

Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı  Tuder, dünyada bir ilke imza atarak ülkenin kendi kripto para birimi olacağını açıklarken “Sango Coin, Orta Afrika Cumhuriyeti için yeni nesil para birimi olacak” ifadelerini açıkça dile getirdi. Sango Coin ile birlikte ülkede yeni bir kripto dönüşümü başlatacaklarını belirten Tuder, ülkesinin kripto cenneti olması için çeşitli kripto dostu düzenlemelerin olacağını duyurdu.

Orta Afrika Cumhuriyeti, ülkede hayata geçecek Blockchain temalı projelerde de Bitcoin’in yanı sıra Sango Coin de kullanacak.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
380.818,81 TL 9,89%
ethereumETH/TRY
29.461,97 TL 12,76%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
18,10 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
5.085,48 TL 7,10%
binance-usdBUSD/TRY
18,14 TL 0,21%
xrpXRP/TRY
6,13 TL 10,57%
cardanoADA/TRY
8,26 TL 13,48%
solanaSOL/TRY
657,45 TL 11,01%
dogecoinDOGE/TRY
1,24 TL 11,35%
Bağlantıyı kopyala