Dünya Bankası Yüksek Faiz Riski için Uyardı: Resesyon Olabilir

Dunya Bankasi Yuksek Faiz Riski icin Uyardi Resesyon Olabilir

Küresel olarak ekonomik anlamda bir çıkmaza girilmiş durumda. Bu çıkmazın bir tarafında petrol krizi, bir tarafında pandemi sonrası toparlanma çalışmaları ve bir tarafında da sürekli artan enflasyon oranları var. Tüm bunlar birleştiğinde büyük bir baskı altına giren birçok ülke ve bu ülkelerin merkez bankaları da çözümü faiz artırımında arıyor. Ancak Dünya Bankası‘ndan gelen yeni bir rapora göre bu durum “küresel ekonomiyi yıkıcı bir resesyona sürükleyebilir.”

Dunya Bankasi Yuksek Faiz Riski icin Uyardi Resesyon Olabilir 1

Dünya Bankası Resesyon Konusunda Dikkatli Olmaya Çağırdı

Dünya Bankası kısa bir süre önce “Küresel Durgunluk Yakın mı?” ve “2023’te Küresel Durgunluk Riski, Eşzamanlı Faiz Artışları Ortasında Yükseliyor” başlıklı bir rapor yayımladı. Bu raporları incelediğimizde ortak paydanın oldukça kritik bir öneme sahip resesyon olduğunu görüyoruz. Öyle ki banka raporuna şu ifadelere ile başlıyor:

“Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, enflasyona tepki olarak aynı anda faiz oranlarını yükseltirken, dünya 2023’te küresel bir durgunluğa ve gelişmekte olan ekonomilerde kalıcı olabilecek bir dizi finansal krize doğru ilerliyor olabilir”

Rapora göre enflasyon ile mücadele içerisinde olan birçok ülkenin merkez bankası, son elli yılda görülmemiş bir şekilde eşzamanlı olarak faiz oranlarını yükseltiyor. Diğer taraftan bu trendin önümüzdeki yıl da devam etmesi muhtemel görülüyor.

Bu noktada resesyon endişeleri artan Dünya Bankası ise büyük para otoritelerini, genel sıkılaştırma miktarını azaltmak için eylemlerini koordine etmeye çağırdı. Rapora göre bu çağırının aksi yönde hareket edilmesi durumunda, küresel ekonomik büyüme 2023’te yüzde 0.5’e kadar gerileyebilir.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
375.766,18 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
25.396,26 TL 0,78%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
5.474,89 TL 0,18%
usd-coinUSDC/TRY
18,59 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
9,28 TL 2,30%
binance-usdBUSD/TRY
18,57 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
8,05 TL 0,16%
solanaSOL/TRY
635,25 TL 0,03%
dogecoinDOGE/TRY
1,22 TL 0,48%
Bağlantıyı kopyala