Dijital Türk Lirası Ne Zaman Geliyor? Dijital Paraların Geleceği Ne Olacak?

Çiğdem Ceylan‘ın sunumuyla Kripto Bülten’in yeni bölümü yayında. Bu hafta Kripto Bülten’de, dijital paraların geleceği, dijital Türk Lirasının ne zaman geleceği ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Dijital Türk Lirası üretmek için neler yaptığı ele alındı.

Dijital Paraların Geleceği

Herhangi bir merkezi yapıya bağlı olmayan dijital varlıklara ilgi her geçen gün artarken küresel salgın ile birlikte kullanımı hızla yaygınlaşan kripto paralar, geleceğin para birimleri olarak görülüyor.

Kripto para birimleri, para kavramını dönüştürmeye başladı. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, şirketler ve kurumlar da kripto para konusuna açılmaya başladı.

Devletler ve Merkez Bankaları, kripto paraların gelişimine kayıtsız kalmayarak kendi dijital para birimlerini üretmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Türkiye’de de dijital TL için çeşitli hazırlıklar yapılmaya başlanmıştı. Geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dijital Türk lirası üretmek için yerli teknoloji firmalarıyla bir araya gelerek Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi için çalışmalarına devam ettiğini açıklamıştı. 

Fed de geçtiğimiz şubat ayında dijital varlıkların risklerine ve potansiyeline dikkat çekerek, stabilcoinler hakkında bir araştırma raporu yayımladı. Raporda, dolara sabitlenmiş stablecoinlerin diğer kripto varlıklarına kıyasla “güvenli varlık nitelikleri” sergilediği belirtildi.

Sonuç olarak, her ne kadar sert düşüşler ve yükselişler yaşansa da kripto paralara olan ilginin ve kripto paraları tanıyan ülke sayısının artması kaçınılmaz gibi duruyor.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
380.891,14 TL 7,67%
ethereumETH/TRY
29.446,96 TL 10,28%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
18,08 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.170,46 TL 2,23%
binance-usdBUSD/TRY
18,10 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
6,17 TL 6,20%
cardanoADA/TRY
8,27 TL 7,89%
solanaSOL/TRY
662,88 TL 3,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,34%
Bağlantıyı kopyala