DeFi Dolandırıcılığı 2021’de Yüzde 600 Arttı

defi dolandiriciligi 2021de yuzde 600 artti

Merkezi olmayan finansın (DeFi), bu yıl önemli ölçüde büyüdüğüne şahit olduk. Varlık yönetimi, merkezi olmayan borsalar, türevler ve stablecoin’lerden oluşan finansal hizmetler yelpazesini yöneten DeFi protokolleri, DeFi Llama verilerine göre, 2021’deki 22 milyar dolarlık değerden 260 milyar dolara çıktı. Durum böyle olunca DeFi dolandırıcılığı da artış gösterdi.

DeFi Dolandırıcılığı, 2021’de 10 Milyar Doları Aştı

DeFi sayesinde kullanıcılar, banka gibi finansal aracılara ihtiyaç duymadan finansal işlemlerini yapabiliyor. Bunun için akıllı sözleşmeler kullanılıyor. DeFi, herhangi bir bankayla çalışmayan kişilere daha fazla finansal katılım sağlıyor. Aynı zamanda işlem maliyetlerini de düşürüyor.

defi dolandiriciligi 2021de yuzde 600 artti 2

Elliptic tarafından yayımlanan bir rapora göre, dolandırıcılar da bu alana göz dikmiş durumda. 9 Kasım itibariyle, DeFi dolandırıcılığı, 2021’in başından 9 Kasım 2021’e kadar 10,5 milyar dolara ulaştı. Bu da 2020’deki 1,5 milyar dolara göre yüzde 600’lük artış demek.

Elliptic’ten Tom Robinson konuyla ilgili şunları söyledi:

“DeFi ekosistemi, ışık hızında gerçekleşen finansal hizmetler inovasyonu ile inanılmaz derecede heyecan verici ve hızlı hareket eden bir alan. Bu, her zaman sağlam veya iyi test edilmemiş projelere büyük miktarlarda sermaye çekiyor. Suç aktörleri bunu istismar etme fırsatını gördüler.”

Elliptic’e göre, söz konusu kayıplar, merkezi olmayan teknolojilerin, nispeten test edilmemiş ve olgunlaşmamış doğası nedeniyle büyüyor. DeFi kayıplarının çoğu, bilgisayar korsanlarının akıllı sözleşme kodundaki hatalardan yararlandığı hata ve kod açıklarından kaynaklanıyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 689.452,39 TL 2,59%
ethereum
Ethereum (ETH) 51.895,58 TL 2,28%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.469,92 TL 6,95%
tether
Tether (USDT) 11,87 TL 0,19%
solana
Solana (SOL) 2.462,67 TL 3,54%
cardano
Cardano (ADA) 19,85 TL 0,32%
xrp
XRP (XRP) 12,36 TL 0,65%
polkadot
Polkadot (DOT) 465,07 TL 0,68%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,87 TL 0,02%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,60 TL 0,29%
Bağlantıyı kopyala