Compound Nedir? COMP Coin Nasıl Alınır?

Compound nedir

Compound, DeFi odaklı bir blockchain projesidir. Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilmiştir.

Compound Nedir?

Bir borç verme protokolü olarak çalışan Compound, 2017 yılında Robert Leshner ve Geoffrey Hayes taraından kurulmuştur. Ethereum üzerine inşa edilen Compound, DeFi odaklı bir blockchain projesidir. Compound, kripto para kredi alma işlemleri için kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca Compound, DeFi alanında kripto para ile borç veren ve alan kişileri tek bir çatı altında toplamayı amaçlamaktadır. Kullanıcılar, protokol aracılığıyla borç alıp verebilmektedir. Borç verme sistemi olan Compound, diğer protokollere benzer çalışmaktadır. Ancak Compund’u diğer borç verme ve alma protokollerinden ayıran fark, sistemde blokeli tutulan varlıkların COMP token’lara dönüştürülmesidir.

Compound kullanıcıları, ağ içerisinde birçok kripto para birimini destekleyen, kredi için oluşturulmuş likidite havuzlarına erişebilmektedir. Likidite havuzları ile borç veren kullanıcılar, faiz kazancı elde edebilmektedir. Bunun yanı sıra platform içerisinde kredi alanların ödeyeceği ve kredi verenlerin alacağı faiz oranı, bazı kriterlere göre belirlenmektedir. Bu kriterlerden biri de borç alınan varlığın arz-talep dengesidir. Her yeni oluşan blok için faiz oranları Compound protokolünde güncellemektedir.

COMP Coin nedir 1

COMP Coin Nedir?

Compound ağının yerel tokenı COMP Coin, Ethereum blockchain üzerinde ERC-20 akıllı kontratıyla oluşturulmuştur. Madenciliği yapılamamaktadır. COMP coin, protokolün yönetişim token’ı olarak kullanılmaktadır. COMP sahipleri, Compound platformundaki değişikliklerin karar sürecinde söz sahibi olabilmektedir. Alınan kararlarda oy verme, topluluğa teklif sunma ve teklifleri tartışma gibi özelliklere sahiptir.

Kullanıcılar, Compound ile blokzincir teknolojisi üzerinden merkeziyetsiz bir yapıda kredi alıp verebilmektedir. COMP coinler, her kullanıcının havuzdaki payını temsil etmektedir. Kullanıcılar, platformun desteklediği havuzlara kripto para yatırdıklarında, yatırılan miktar kadar COMP Coin sahibi olmaktadır. Ayrıca, COMP Coin’lerin, asıl varlığa takas oranı zamanla artmaktadır. Bu sayede kullanıcılar faiz geliri elde etmiş olur.

COMP Nasıl Alınır?

Compound, kullanıcıların kripto paralar üzerinden faiz kazanmasına ve kredi almasına olanak sağlayan merkeziyetsiz finans protokolüdür. Protokolün yerel kripto para birimi olan COMP Coin, birçok kripto para borsasında listelenmektedir. Bunlara örnek olarak; Binance, Coinbase Exchange, Bithumb, KuCoin, Kraken, Uniswap (V2), Bitfinex, SushiSwap, PancakeSwap (V2) gibi platformlar verilebilir.

COMP Coin satın almak isteyen yatırımcılar, öncelikle bu paltformlardan tercih ettikleri birine üye olmalıdır. Üyelik ve hesap oluşturma işlemlerinin ardından kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Alım satım sayfası üzerinden, tercih edilen emir ile COMP Coin satın alınabilir. Satın alınan COMP Coin’ler, işlemlerde kullanılabilir ya da daha sonra kullanılmak üzere, güvenli cüzdanlarda saklanabilir.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.478,64 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
33.638,67 TL 0,14%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,53%
bnbBNB/TRY
6.228,32 TL 0,39%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,36%
xrpXRP/TRY
8,55 TL 3,52%
cardanoADA/TRY
6,75 TL 2,21%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 1,47%
staked-etherSTETH/TRY
33.520,27 TL 0,04%
matic-networkMATIC/TRY
20,82 TL 0,93%
Bağlantıyı kopyala