Coinbase Wallet Nedir?

coinbase wallet nedir
  • Coinbase Wallet, iOS ve Android cihazlar için geliştirilen bir kripto para cüzdanı ve dApp tarayıcısı.
  • Basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olan Coinbase Wallet ile işlemler kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Yeni bir internet inşa ediliyor. Kendi paranız, verileriniz ve kimliğiniz üzerinde kontrol sahibi olduğunuz bir internet. Matrix’e ya da daha doğrusu Web3’e girmenin yolu MetaMask ve Coinbase Wallet gibi dApp tarayıcısına sahip gözetimsiz cüzdanlardan geçiyor. Peki Coinbase Wallet nedir?

Web3 şu an hala geliştirilme aşamasında. Her geçen gün yeni bir özellik, yeni bir protokol inşa ediliyor. Kullanıcıların merkezsiz finans alanına Coinbase Wallet gibi gözetimsiz cüzdanlarla merhaba diyor.

Bu yazımızda Coinbase tarafından geliştirilen Coinbase Wallet nedir, nasıl kullanılır konularına değineceğiz.

Coinbase Wallet nedir?

Coinbase Wallet, kripto para birimlerini saklamak için hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılabilen bir mobil cüzdandır.

Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, Ethereum Classic, XRP, Stellar Lumens, Dogecoin’in yanı sıra tüm ERC-20 token’lerini (USDC ve DAI dahil) destekler.

İlk olarak Toshi adıyla piyasaya sürülen cüzdan sonrasında Coinbase Wallet olarak yeniden markalandı.

Coinbase Wallet, Coinbase borsasından farklı bir ürün. Coinbase borsasındaki kullanıcı cüzdanlarıyla aynı değildir.

Coinbase Wallet aracılığıyla kullanıcılar kripto para alıp gönderebilir, DeFi tarayıcısı aracılığıyla merkezsiz finans ve Web3 protokolleriyle etkileşime girebilir.

Coinbase Wallet nasıl kullanılır?

Coinbase Wallet hesabı oluşturmak oldukça basit bir işlemdir.

Cüzdanı ilk kez başlattığınızda, yeni bir cüzdan oluşturma veya kurtarma cümlenizi kullanarak bir cüzdanı kurtarma seçeneği sunulur.

coinbase wallet nasil kullanilir

“Create a new wallet” seçeneğine tıkladığınızda Coinbase’in hüküm ve koşulları ile gizlilik politikasını gözden geçirmeniz istenecektir. “Accept” seçeneğine tıkladığınızda kullanıcı adınızı belirleyebileceğiniz bir ekrana yönlendirileceksiniz.

Kullanıcı adınızı seçtikten sonra, gizlilik tercihlerinizi belirleme seçeneği sunulacaktır.

Diğer Coinbase Wallet kullanıcılarının sizi kullanıcı adınızı aratarak bulabilmesine olanak sağlayan herkese açık bir profil veya diğer kullanıcıların kullanıcı adınızı aramasını engelleyen özel bir profil seçebilirsiniz.

“Forward” butonuna tıkladığınızda cüzdanınızı bir parola veya Apple’ın Face ID’si gibi biyometrik güvenlik kullanarak cüzdanınızı güvence altına almanız istenecektir.

coinbase wallet hesap olusturma

Son adımda ise 12 kelimelik kurtarma anahtarınızı yedeklemeniz için bir seçenek sunulacak. Yedeğinizi, iCloud (Apple cihazlarda) veya Google Drive (Android cihazlarda) cihazınızda şifrelenmiş biçimde kaydedebilir ve bir parola ile erişebilirsiniz.

Kurtarma anahtarlarınızı daha da güvenli olarak saklamak istiyorsanız alternatif olarak, kurtarma cümlenizi güvenli bir şekilde saklamak üzere not edebilirsiniz. Elbette bu tamamen sizin insiyatifinizde. Kurtarma anahtarınızı nasıl sakladığınız çok önemli zira eğer bu kelimelere sizden başkası erişirse cüzdanınızdaki fonlarınıza erişim sağlayabilir.

Kurtarma kelimelerinizi kaybederseniz cüzdanınızın içerisindeki varlıkları kurtaramayacağınızı veya yeni bir cihaza taşıyamayacağınızı unutmayın.

Tebrikler, hepsi bu kadar, cüzdan kurulumuzu tamamladınız.

Bundan sonraki süreçte cüzdan arayüzü Coinbase borsasının arayüzüne oldukça benziyor. Basit ve kullanımı kolay Coinbase Wallet aracılığıyla herkes merkezsiz finans ve Web3 sektörüne giriş yapabilir.

Coinbase Wallet’ın anasayfası üzerinden cüzdanınızdaki kripto para birimlerini görebilirsiniz. İkinci sekmede ise NFT’lerinizi görüntüleyebileceğiniz sayfa yer alıyor.

Coinbase hesabınızı Coinbase Wallet’a da bağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ana ekranın sağ alt tarafındaki ayarlar simgesine ve ardından “Connect account” seçeneğine tıklayın. Daha sonra giriş yaparak Coinbase hesabınızı cüzdanınız için yetkilendirmeniz gerekiyor.

Coinbase hesabınızı Coinbase Wallet’a bağladıktan sonra iki uygulama arasında birkaç tıklamayla kolaylıkla para aktarabilirsiniz. Ancak bu transferlerde işlem ücreti ödeyeceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

Coinbase Wallet ile kolaylıkla ödeme alabilir ve ödeme yapabilirsiniz. Para göndermek için coin miktarını ve alıcı adresini seçmeniz yeterli, bununla birlikte QR kod aracılığıyla da para gönderebilirsiniz. Coinbase Wallet kendi kullanıcı adı sistemine sahip. Böylelikle kullanıcı adını bildiğiniz Coinbase kullanıcılarına da para gönderebilirsiniz. Öte yandan Coinbase Wallet, Ethereum Name Service alan adlarına para transferi işlemlerini de destekliyor.

Coinbase Wallet ne kadar güvenli?

Coinbase’in kendisinden farklı olarak, Coinbase Wallet kullanıcı kontrollü, gözetimsiz bir kripto para cüzdanı. Bu da Coinbase Wallet’taki kripto paralarınızın sizin aldığınız önlemler kadar güvende olduğu anlamına geliyor.

Cüzdanı ilk kurduğunuzda 12 kelimelik bir kurtarma anahtarı oluşturulur. Bu cümleyi güvende tutmak sizin sorumluluğunuzda. Kurtarma cümlesine sahip olan herhangi biri, yeni bir cihaza kurarak cüzdana ve içerdiği fonlara erişebilir.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
526.747,97 TL 0,18%
ethereumETH/TRY
33.576,23 TL 0,11%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.206,05 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
19,15 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
8,76 TL 1,94%
cardanoADA/TRY
6,81 TL 1,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 0,52%
staked-etherSTETH/TRY
33.508,28 TL 0,17%
matic-networkMATIC/TRY
20,79 TL 1,54%
Bağlantıyı kopyala