bitcoinBTC/TRY
1.105.657,89 TL 3,47%
ethereumETH/TRY
59.660,25 TL 2,67%
tetherUSDT/TRY
28,97 TL 0,21%
bnbBNB/TRY
6.668,82 TL 2,16%
xrpXRP/TRY
17,69 TL 2,14%
solanaSOL/TRY
1.749,90 TL 10,00%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,08%
staked-etherSTETH/TRY
59.565,12 TL 2,71%
cardanoADA/TRY
11,19 TL 4,06%
dogecoinDOGE/TRY
2,34 TL 4,95%

Paylaş

Coinbase, FTX Europe’u satın alma planları yapıyor

coinbase

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, yurt dışındaki türev işlerini genişletme kapsamında FTX Europe’u satın almak için zemin yokladı.

Fortune’un incelediği belgelere göre borsa, FTX’in geçtiğimiz yılın kasım ayındaki iflasının ardından, şirketin Avrupa’daki varlıklarını satın almayı gündemine aldı.

Satın alma görüşmelerinin hiçbir zaman ileri seviyeye geçmediği ifade edilse de bu durum, Coinbase’in Avrupa’ya dair önemli planlarının olduğunun bir göstergesi.

Kripto trade hacimlerinin önemli bir kısmını meydana getiren türevler, değerlerini BTC ve Ether gibi varlıklardan alan karmaşık bir yapıya sahip finansal araçlardır. Kaiko Research’e göre 2023 yılının ikinci çeyreğinde türev hacmi, spot hacminden yaklaşık 6 kat oranında daha büyüktü.

Yasal problemler sebebiyle ABD’deki türev işlemleri değişkenlik gösterirken, Gemini ve Coinbase gibi kripto para borsaları, Asya pazarına genişlemek için çeşitli offshore borsalar başlattı.

Kripto türevlerindeki soru işaretleri devam ediyor

Özellikle ABD ve Avrupa’da kripto türev ürünleri çeşitli soru işaretleri oluşturmayı sürdürüyor. FTX Europe, FTX’in kasım ayında yaşadığı büyük çöküşe kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden aldığı lisans sayesinde Avrupa pazarına kripto türevleri sunabilen tek şirket özelliğini taşıyordu. FTX, bu kurulu 2021 yılının sonlarında yaklaşık 376 milyon dolar karşılığında satın almıştı.

FTX Europe’un finansal verilerine göre şirket, iflas gerçekleşene kadar kullanıcı sayısını büyük bir oranda artırmayı başardı.

Fortune’a göre Coinbase, Eylül 2023’te FTX Europe’un satın alınmasının araştırılmasını istedi. Yapılan görüşmeleri gözlemleyen anonim bir kaynağa göre Coinbase, artık bir anlaşma yapma peşinde değil.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala