bitcoinBTC/TRY
1.586.148,71 TL 0,82%
ethereumETH/TRY
91.146,83 TL 1,17%
tetherUSDT/TRY
31,11 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
11.622,14 TL 1,06%
solanaSOL/TRY
3.119,21 TL 3,47%
xrpXRP/TRY
16,54 TL 1,61%
staked-etherSTETH/TRY
91.054,83 TL 1,21%
usd-coinUSDC/TRY
31,08 TL 0,01%
cardanoADA/TRY
17,99 TL 1,79%
avalanche-2AVAX/TRY
1.117,33 TL 2,90%

Paylaş

Coinbase davasında, yargıçtan SEC’ye zor sorular

SEC'in yeni tasarısına kripto çevrelerinden büyük tepki

Yargıç Katherine Polk Failla, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) menkul kıymet ve staking’e ilişkin sorular yöneltti.

SEC, geçtiğimiz haziran ayında kripto para borsası Coinbase’i kayıtsız bir borsa olarak faaliyet göstermekle suçlamıştı. Coinbase, regülatörü “uygulama yoluyla düzenleme” yapmakla suçlamış ve davanın reddini talep etmişti.

SEC, haziran ayında yaptığı başvuruda, SOL, ADA, MATIC, SAND, CHZ, NEAR, FIL, AXS, FLOW, VGX, DASH ve NEXO gibi bazı kripto paraları menkul kıymet olarak nitelendirmişti.

Yargıç, SEC’ye bahsi geçen token’ların menkul kıymet yasalarını ihlal edip etmediği sorusunu yöneltti. SEC avukatı, “Tam olarak etmiyor” şeklinde bir yanıtladı.

Cevap üzerine yargıç, SEC’nin mahkemede yer alan diğer temsilcilerinin de aynı şeyi söylediğini o halde neden burada yer aldıklarını merak ettiğini söyledi.

Yargıç, SEC avukatlarına menkul kıymet tanımını sordu ve Beanie Babies’e kadar gidebilecek kadar kapsamlı olabileceğine dair endişelerin dile getirdi.:

“Argümanınızın çok geniş kapsamlı olabileceğine dair bir korkum var.”

SEC avukatı, böyle bir iddialarının bulunmadığını belirtti.

Staking şikayetine itiraz

Yargıç, Coinbase’in staking yaparak menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği iddiasına katılmadığını ve şikayet edilen diğer şeylere kıyasla bunun en geleneksel yatırım olarak göründüğünü ifade etti.

Yargıç, şu anda Coinbase’i sorguluyor.

Yargıç ikna olmadığı takdirde dava jüriye sunulacak ve bu süreç muhtemelen 2025 yılında başlayacak.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala