bitcoinBTC/TRY
752.129,13 TL 0,34%
ethereumETH/TRY
45.485,09 TL 0,22%
tetherUSDT/TRY
27,45 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.862,28 TL 0,40%
xrpXRP/TRY
14,98 TL 6,55%
usd-coinUSDC/TRY
27,44 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.404,34 TL 0,16%
solanaSOL/TRY
647,67 TL 0,99%
cardanoADA/TRY
7,18 TL 1,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 0,77%

Paylaş

Coinbase, Base ağını zk-proof’larla genişletmeyi planlıyor

coinbase base agini zk prooflarla genisletmeyi planliyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase cephesinden yeni hamleler gelmeye devam ediyor. Coinbase son olarak Ethereum ana ağına bağlı olan Base ağı için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Coinbase Cephesinden Base için Önemli Adım

Bilindiği üzere Coinbase’in Ethereum ana ağına bağlı olan Base ağı, iyimser rollup’lar üzerine kurulu. Ancak şimdi, Base ağını zk-proof’larla genişletmeyi planlayan Coinbase, bu iki öncü teknolojiyi bir arada kullanma stratejisiyle dikkat çekiyor.

Coinbase‘in Base ağı, Optimistic rollup’lara dayanan Ethereum ana ağına bağlanıyor. Şirket tarafından yapılan son açıklamaya göre, Coinbase, zk-proof’lar da dahil olmak üzere, bu altyapıyı genişletmeyi düşünüyor.

Optimistic rollup’lar ve zk-proof’lar, Ethereum’un Layer 2 ağlarını oluşturmak için kullanılan iki ana yöntemdir. Optimistic rollup’lar, işlemlerin geçerliliğini, bir itirazın aksi durumuna kadar varsaymaktadır. Öte yandan, zk-proof’lar, tüm işlemlerin doğruluğunu düzenli olarak ispatlar, bu nedenle daha güvenli, fakat daha maliyetlidirler.

Coinbase, bu iki seçenekten birini tercih etmek yerine, her ikisini de kullanmayı planlamaktadır. Coinbase Protokol Lideri Jesse Pollak, Paris’teki ETHCC’de yaptığı bir röportajda şu ifadeleri kullandı:

Herkes Optimistic rollup’lara karşı zk-rollup’ları tartışıyor ve bizim yaklaşımımız farklı. Coinbase olarak, biz sadece mükemmel bir rollup oluşturacağız, bunu açık kaynak haline getireceğiz, esnek bir yapıya sahip olmasını sağlayacağız. Ancak, hedefimiz sonunda her iki çözüme de sahip olmak.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. Erken yaşta bilgisayar ve internetle tanışan Burak, Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerikler üreterek sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala