Çin’de USDT İle Maaş Ödemesi Yasaklandı

cinde usdt ile maas odemesi yasaklandi

Kripto para birimleri konusunda sert yaptırımlarıyla bilinen Çin’de kripto para birimleri ile ilgili yeni bir yasaklama geldi. Bir Çin mahkemesi, ülkenin dijital varlıkların dolaşımına ilişkin genel yasağını gerekçe göstererek Tether (USDT) kripto para biriminin maaş ödemesi için kullanımını yasakladı.

Çin, Tether (USDT) İle Maaşları Yasakladı

Çin’in yerel haber sitelerinden Beijimg Daily’nin haberine göre, Chaoyang merkezli mahkeme kararına göre ülkede Tether’ın stablecoin’i olan USDT ile maaş ödemeleri yasaklandı. Mahkeme kararında ülkedeki iş yasalarının ücretlerinin yerel Çin para birimi cinsinden ödenmesini şart koştuğunu, çünkü bunların kripto para birimlerine benzer bir yasal statüye sahip olmadığını belirtti.

cinde usdt ile maas odemesi yasaklandi 2

Mahkemenin bu kararı, bir kişinin, bir projenin tamamlanmasından sonra bekleyen maaşlarını ödemediği eski işverenine dava açması sonrasında alındı. Ana hissedarlarının Hu ve Deng olarak tanımlandığı şirketin feshedilmesinin ardından işverene dava açıldı. Mahkeme tarafından yapılan soruşturmada, Hu’nun şikayetçiye yerel para birimi yerine USDT cinsinden ödeme yapmayı tercih ettiğini tespit etti. Hu, maaşların yerel nakit para ile ödenmesi talep edilmesine rağmen, Hu stablecoin ile ödeme yapma konusunda ısrar etti. Mahkeme kararında şu ifadeler kullanıldı:

Davaya dahil olan USDT Tether, piyasada sanal para birimi olarak dolaşıma girmemeli ve bu tür ödemelerde teklif edilemez. Şikayetçi kişinin maaş ve ikramiye ödemelerini yerel para birimi ile alması yasalara uygundur ve bu karar mahkeme tarafından desteklenmektedir.  

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
390.462,68 TL 7,67%
ethereumETH/TRY
31.214,04 TL 6,44%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.106,67 TL 8,08%
binance-usdBUSD/TRY
17,97 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
6,14 TL 9,28%
cardanoADA/TRY
8,45 TL 12,98%
solanaSOL/TRY
649,75 TL 12,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 14,08%
Bağlantıyı kopyala