Çin Merkezli Arama Motoru Baidu’dan Metaverse Projesi

cin merkezli arama motoru baidudan metaverse projesi 2

Çin, kripto ve Blockchain söz konusu olduğunda en dikkat çeken ülkelere arasında ilk sıralarda yer alıyor. Öyle ki ülkenin kriptoda liderken kısa bir süre içerisinde kripto ve madencilik yasaklaması, sektörün batıya kaymasına neden olmuştu. Şimdi ise ülkenin en büyük arama motoru Baidu, kendi metaverse projesi Xirang’ı piyasaya sürdü.

Yapılan duyuruya göre Xirang, binlerce kullanıcının aynı anda çalışması için geniş bir etkileşimli alan yaratacak ilk yerli metaverse olma özelliği taşıyor. Şirketin başkan yardımcısına göre, metaverse’ler hala gelişiminin ilk aşamasında ve Xirang gibi projeler olgun ürünler haline gelmek için şu anda geliştiriliyor.

cin merkezli arama motoru baidudan metaverse projesi

Çin’den Dikkat Çeken Metaverse Adımı

Xirang adlı bu seni sanal dünya, Çin şehir tasarımı unsurlarıyla bir Mobius halka gezegeni olarak oluşturulmuş ve içinde bazı kültürel unsurları da içeriyor. Kullanıcılar, kişisel toplantılar, alışveriş ve başkalarıyla iletişim için kullanılabilecek kendi avatarlarını oluşturabiliyorlar.

Baidu, metaverse’in kullanıcılarına modern grafikler ve çok kişili etkileşimin yardımıyla yüksek seviyeli sürükleyici bir deneyim sunacağını da belirtiyor. Baidu’nun amacı, motoru, yapay zekası ve bulut bilişimi yardımıyla piyasadaki teknik olarak en gelişmiş metaverse ürününü yaratmak.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 493.592,53 TL 9,97%
ethereum
Ethereum (ETH) 35.224,94 TL 12,60%
tether
Tether (USDT) 13,48 TL 0,12%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.208,31 TL 11,31%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,52 TL 0,15%
cardano
Cardano (ADA) 15,41 TL 9,26%
solana
Solana (SOL) 1.509,41 TL 10,49%
xrp
XRP (XRP) 8,72 TL 10,67%
terra-luna
Terra (LUNA) 886,77 TL 16,51%
polkadot
Polkadot (DOT) 268,06 TL 13,72%
Bağlantıyı kopyala