bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,112.11 2.33%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,199.59 1.40%
bnb
BNB (BNB) $ 536.63 0.77%
solana
Solana (SOL) $ 145.01 3.54%
xrp
XRP (XRP) $ 0.532225 2.17%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431204 1.19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.112184 2.27%

Cardano’nun İlk Stablecoini Djed Yakında Piyasaya Çıkacak

cardanonun ilk stablecoini djed yakinda piyasaya cikacak

Cardano’nun ilk stablecoini Djed için ilk duyuru Cardano Zirvesi esnasında geldi. Charles Hoskinson ve Shahaf Bar-Geffen, COTI platformunun Cardano için yeni bir stabilcoin üzerinde çalıştığını duyurdu.

Djed, fiyat istikrarını sağlamak için akıllı sözleşmeleri kullanan algoritmik bir tasarıma sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Akıllı sözleşme programlaması, stablecoinin DeFi işlemleri için ektin bir şekilde kullanılması sağlamak için de kullanılıyor.

Cardano, Djed ile Neler Yapabilecek?

Stablecoin, bir referansa göre sabit bir değeri korumak için tasarlanan kripto para birimleri olarak öne çıkıyor. En bilenen stableconler arasında dolara sabitlenmiş USDT’yi sayabiliriz. Ayrıca değeri altın gib diğer emtialara ya da diğer kripto para sepetlerine sabitlenmiş varlıklar da var.

Djed de 1 dolara mümkün olduğunca yakın bir fiyat sunacak. Bunun için Cardano’nun blockchainin de akıllı sözleşme tasarımından faydalanan algoritmik bir tasarımdan destek alınacak.

cardanonun ilk stablecoini djed yakinda piyasaya cikacak 2

Dled’in iki farklı sürümü olacak. İlki, bir değişim aracı olarak hizmet etmek üzere tasarlamış minimal bir sürüm. Diğeri ise dış olaylara daha hızlı tepki vermek için akıllı sözleşmesi sürekli bir fiyatlandırma modeli ve dinamik ücretler kullanan genişletilmiş sürüm.

DeFi protokolü işlemlerinde gerçekleştirilenler gibi karmaşık işlemler yaparken optimum düzeyde rezerv ve daha fazla güvenlik sağlayacak.

Djed ile ilgili konuşan COTI Group CEO’su Shahaf Bar-Geffen şunları söyledi:

“Blockchain katılımcıları, gönderici ve alıcının konumundan bağımsız olarak parasal değerin sorunsuz bir şekilde değiş tokuş edilmesine izin verdiği için günlük işlemlerde bulunmak için sabit paraları kullanıyor. Cardano blok zincirine Djed stablecoin’i eklemenin, işlemlerin platformda nasıl çözüldüğünü önemli ölçüde iyileştireceğine inanıyorum.”

Cardano kurucusu Charles Hoskinson da şunları söyledi:

“Djed stablecoin, endüstrinin halihazırda astronomik bir büyüme yaşadığı bir zamanda tamamen yeni bir kitleye hitap ederek kripto alanında bir oyun değiştirici olabilir.”

Bunun COTI için büyük bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Cardano ile ortaklığın ilk duyurulduğu günden bu yana COTI’nin tokeni yüzde 50 oranında arttı. Birkaç saat içinde ATH yaparak 0.60 dolara ulaştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala