Cardano Vasil Hard Fork Nedir?

Cardano Vasil Hard Fork Nedir

Ethereum’un merakla beklenen Merge yükseltmesi başarıyla gerçekleşti. Yeni PoS ağı ile bloklar aktif olarak oluşturulmaya, NFT‘ler transfer edilmeye başlandı. Sırada ise Blockchain sektörü için bir diğer önemli yükseltme olan Cardano Vasil var. Peki 22 Eylül’de yapılması planlanan Cardano Vasil hard fork nedir? Neler vadediyor ve bizi neler bekliyor? Gelin inceleyelim.

Cardano Vasil Hard Fork Nedir

Cardano Vasil Yükseltmesi Neyi Amaçlıyor?

Hard fork, bir Blockchain ağına gerçekleştirilen kapsamlı ve kritik yazılım yükseltmesi olarak tanımlanabilir.  Birçok Blockchain ağı nâdiren hard fork yapar, ancak Cardano (ADA) her yıl periyodik iyileştirmeler ile birlikte yeni fork’lar yapan bir ağ olarak kendisini yapılandırıyor. İlk olarak Alonzo ile başlayan yükseltme çalışmaları, şimdi ise adını matematikçi Vasil Dabov’dan alan Cardano Vasil hard fork ile devam ediyor. Cardano ağının genel ağ kararlılığına ve entegrasyonuna odaklanan Vasil, içerisinde birçok detayı ve geliştirmeyi barındırıyor. Ek olarak ikinci büyük yükseltmesi olma özelliğine sahip.

Yükseltme ile birlikte yeni CIP mekanizmaları (CIP-31, CIP-32, CIP-33, CIP-40), UTXO disk üzeri depolama entegrasyonu ve Hydra ek işlevleri olmak üzere birçok konuda iyileştirmeler içeren Vasil, ağın gidişatı için de oldukça önemli.

Öyle ki Vasil hardfork tamamlandığında Cardano, gelişmiş bir merkeziyetsiz bir finans (DeFi), merkeziyetsiz borsa (DEX) ve akıllı sözleşme deneyimi sunacak. IOG ve Cardano Foundation’daki çekirdek mühendislik ekipleri, DPT‘ler, DApp geliştiricileri ve borsalar, yoğun test ve entegrasyon çalışmaları ile geliştirdikleri Vasil’in oldukça büyük bir adım olduğunu vurguluyorlar.

Cardano Vasil Hard Fork Nedir 2

Vasil Yükseltmesi Neleri İçeriyor?

Plutus komut dosyası geliştirmeleri

Vasil, halihazırda güçlü bir akıllı sözleşme platformuna daha fazla verimlilik katan Plutus v2 ile birlikte geliyor. Bu sistem Cardano’nun akıllı sözleşme yeteneklerini geliştiriyor. Böylelikle Cardano daha hızlı ve daha karmaşık DApp’leri etkinleştirmek için EUTXO modelinden yararlanıyor.

Difüzyon Pipe’ı Geliştirildi

Difüzyon Pipe‘ı, daha hızlı blok yayılımını kolaylaştıran konsensüs katmanında yapılan bir başka iyileştirme olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Vasil’in bir parçası olarak konuşlandırılan bu sistem, blok üretim boşluğunda kazanımlar sağlayacak ve bu da Cardano’nun performansını ve rekabet gücünü daha da artıracak.

“d” Parametresi Kaldırılıyor

Blok üretimi 31 Mart 2021’den bu yana tamamen merkezden uzaklaştırılmış olsa da, Vasil yükseltmesinin d parametresini tamamen kaldıracağını, böylece merkeziyetsizliği kalıcı olarak sağlamlaştıracağını söyleyelim. Bu adımın gelecekteki herhangi bir yeniden federasyonu önleyeceğini de belirtmekte fayda var.

Güvenlik Sistemleri Optimize Ediliyor

Vasil, Ouroboros‘un Doğrulanabilir Rastgele İşlev (VRF) sürecini optimize ediliyor. Vasil’den önce blok doğrulama, her ağ atlamasında iki VRF işlevi gerektiriyordu. Vasil, bu işlevlerden birini bırakıp daha hızlı blok doğrulama ve ağ senkronizasyonu süreleri sağlıyor. Kullanıcılar ise güvenlik ayarlarından ödün vermeden daha yüksek performans elde edebiliyorlar.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
555.306,65 TL 2,19%
ethereumETH/TRY
37.791,53 TL 2,76%
tetherUSDT/TRY
19,94 TL 0,18%
bnbBNB/TRY
6.292,06 TL 2,31%
usd-coinUSDC/TRY
19,92 TL 0,26%
xrpXRP/TRY
9,59 TL 1,42%
cardanoADA/TRY
7,54 TL 0,20%
staked-etherSTETH/TRY
37.810,50 TL 2,89%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,04%
matic-networkMATIC/TRY
18,51 TL 0,55%
Bağlantıyı kopyala