bitcoinBTC/USD
$ 62,888.85 5.92%
ethereumETH/USD
$ 3,481.28 3.89%
cardanoADA/USD
$ 0.705183 9.68%
xrpXRP/USD
$ 0.601796 2.31%
bnbBNB/USD
$ 413.40 0.79%
solanaSOL/USD
$ 129.16 12.74%
avalanche-2AVAX/USD
$ 43.49 7.23%
dogecoinDOGE/USD
$ 0.129409 29.70%
tronTRX/USD
$ 0.142984 0.47%
chainlinkLINK/USD
$ 20.33 3.85%
matic-networkMATIC/USD
$ 1.05 0.25%
aptosAPT/USD
$ 12.12 1.72%
arbitrumARB/USD
$ 2.01 3.37%
optimismOP/USD
$ 3.92 1.94%

Paylaş

Cardano Mithril Mainnet Nedir?

cardano

Cardano uzun zamandır beklenen bir yükseltmenin fitilini ateşledi. Yakın gelecekte bu yükseltmenin ADA fiyatı üzerinde olumlu bir etki yaratması bekleniyor.

30 Temmuz’da LEAD Stake Pool olarak bilinen Banksy, Cardano stake pool operatörü (SPO) tarafından paylaşılan gönderiye ve protokolün ilgili ekran görüntüsüne göre, node senkronizasyonunun verimliliğini artırmayı vaat eden stake tabanlı bir imza protokolü olan Mithril, Cardano ana ağında resmi olarak başlatıldı.

Mithril Yükseltmesi Nedir?

Geçmişte $conrad olarak da tanınan BLADE adlı Cardano hisse havuzunun operatörü, Cardano’daki Mihtril yükseltmesine ilişkin birkaç önemli detay paylaştı. Söz konusu yükseltme, belirli bir sertifikayı onaylamak için imza atan birden fazla havuz tarafından blok zinciri anlık görüntüsü doğrulaması yoluyla artan merkeziyetsizlik ve sertifika zincirlerini oluşturmak ve anlık görüntüleri sunmak için bir toplayıcının tanıtımı da dahil olmak üzere birçok fayda sağlıyor.

Banksy, “Mithril’in Cardano-Node ile aynı sunucuda” çalışıp çalışmadığını ve ne kadar bellek ve disk alanı tükettiğinin sorulması üzerine Mithril’in blok üreticisi ya da yedek node üzerinde çalıştığını ve “bellek ve disk kullanımının minimum düzeyde olduğunu ve bir hash prosedürü sırasında tek bir CPU çekirdeğinde yalnızca kısa bir artış yaşandığını” söyledi.

Mithril, Cardano Node’un anlık görüntülerinin ve sertifikalarının oluşturulmasını sağlayan, hızlı bir önyükleme ve geri yüklemeye olanak tanıyan stake tabanlı bir node ağıdır.

Bu gelişme, özellikle Cardano tam node istemcilerinin verimliliğini artırarak ağ kullanıcılarına çeşitli faydalar sağlamayı vaat ediyor. Yükseltme aynı zamanda Daedalus ve diğer ağ uygulamalarına kullanıcı erişimini de geliştirecek ve bir toplayıcı ve imzalayıcı aracılığıyla işlemleri onaylayan herhangi bir sayıda havuzun yeteneği aracılığıyla merkeziyetsizliği de artıyor.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti.2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi.Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor.Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor.Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor.Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala