bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,112.11 2.33%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,199.59 1.40%
bnb
BNB (BNB) $ 536.63 0.77%
solana
Solana (SOL) $ 145.01 3.54%
xrp
XRP (XRP) $ 0.532225 2.17%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431204 1.19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.112184 2.27%

Cardano, Alonzo Testnet Sonrası Eleştirilerin Hedefi Oldu

cardano alonzo testnet sonrasi elestirilerin hedefi oldu

Değer açısından Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü sırada yer alan kripto para birimi Cardano (ADA), test ağında bulunan bir eşzamanlılık sorunu nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Cardano, Alonzo testnet güncellemesinin ardından gelen eleştirilere yanıtlar da gecikmedi.

Cardano ekibi, akıllı sözleşme işlevselliğinin Alonzo testnet güncellemesiyle birlikte geçerli olacağını duyurmuştu. Akıllı sözleşmelerin devreye alınmasının ardından, Alonzo ana ağ yükseltmesinin 12 Eylül’de uygulanması planlanıyor. Cardano tarafında durumlar böyleyken, Ethereum destekçisi Anthony Sassano, 4 Eylül günü attığı tweet ile dikkat çekti. Sassano, Cardano tabanlı DEX’te bir sorun tespit ettiğini söyledi. DEX, 4 Eylül’de Cardano test ağında başlatılan ilk Dapp olmuştu.

Eşzamanlılık sorunları genellikle birden çok kullanıcının aynı anda bir program veya protokolle etkileşime girmesini önleyen şekillerde ortaya çıkıyor.  Cardano örneğinde de sorun muhtemelen, akıllı sözleşme operasyonlarının aynı anda ilerlemesine izin veren ‘Cardano Sanal Makinesi’nin yokluğundan kaynaklanıyor.

Cardano Alonzo Testnet Sonrası Gelen Eleştirilere Yanıtlar Gecikmedi

Sassano tarafından yayınlanan ekran görüntülerinden birine göre, bir kullanıcı token takas etmeye çalışırken bir işlem hatasıyla karşılaşıyor. Topluluğun bazı üyeleri, Minswap’ın blok başına yalnızca bir işlem gerçekleştirdiğinden ve onu verimsiz hale getirdiğinden endişe ediyor.

cardano alonzo testnet sonrasi elestirilerin hedefi oldu 2

Konuya ilişkin Cardano kurucusu Charles Hoskinson da bir açıklama yaparak, eşzamanlılık eleştirilerinin  projenin dürüst olmayan bir şekilde nitelendirilmesi anlamına geldiğine dikkat çekti. Cardano yaratıcısına göre, merkezi olmayan, ölçeklenebilir dağıtılmış bir sistem oluşturmak zor bir iş.

Cardano’nun arkasındaki araştırma ve geliştirme şirketi IOHK de bir tweet dizisi yayınladı ve yanlış bilgiye dikkat çekti.

Cardano tabanlı bir DEX olan SundaeSwap Labs tarafından yayınlanan bir Medium blog yazısı da Cardano hakkındaki bazı yanlış anlamalara değindi. Makaleye göre blok başına yüzlerce işlem yapmak mümkündü. SundaeSwap, merkezileştirmenin sorunu çözmenin yollarından biri olduğunu da belirtti. Bu arada DEX, testnet’te karşılaşılan sorunun Cardano’nun ölümü anlamına gelmediğini kaydetti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala