Brian Armstrong Kimdir ve Kişisel Serveti Ne Kadar?

Brian Armstrong Kimdir

Bu yazımızda ABD’nin ve dünyanın en büyük borsalarından Coinbase’in kurucusu ve CEO’su Brian Armstrong kimdir, serveti ne kadar ve servetini nasıl kazandı gibi sıklıkla merak edilen soruları yanıtlayacağız.

Brian Armstrong Kimdir?

Amerikalı girişimci ve yazılım mühendisi Brian Armstrong, ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’in kurucusu ve CEO’su olarak tanınıyor. 25 Ocak 1983’te Kaliforniya’nın San Jose kentinde doğan Armstrong, Houston, Texas’taki Rice Üniversitesi’nde Yazılım Mühendisliği lisans eğitimini aldı. Armstrong buradan mezun olduktan sonra Deloitte, IBM ve Airbnb gibi önde gelen şirketlerde çalıştı.

2012 yılında Brian Armstrong, Fred Ehrsam ile birlikte Coinbase’i kurdu. İnsanların kripto para alıp satmasını kolaylaştırmayı amaçlayan Coinbase çok kısa bir süre içerisinde dünyanın en popüler kripto para borsalarından birine dönüştü. Elbette bu durum Armstrong’un popülaritesini artırdı.

Kripto paraların önde gelen savunucularından biri olan Armstrong, bu konuda çeşitli konferanslarda konuşmalar yaptı. Aynı zaamanda kripto para projelerini desteklemek için milyonlarca dolarlık bağışta bulunan Armstrong, Coinbase’deki çalışmalarına ek olarak Armstrong, Blockchain Association’ın Yönetim Kurulu üyeleri arasında yer alıyor.

coinbasein metaverse planlari buyuk 2
Coinbase CEO’su Armstrong

Brian Armstrong’un Kişisel Serveti Ne Kadar?

Armstrong’un 2023 yılı itibariyle kişisel servetinin 2,4 milyar ile 2,8 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Armstrong milyarlarca dolarlık servetini, %19’luk Coinbase hisselerinden, maaş ödemelerinden, hisse senedi opsiyonlarından ve yatırımlarından elde etti. Forbes’a göre Armstrong’un net değeri şu anda 2,5 milyar dolar seviyesinde.

Brian Armstrong Servetini Nasıl Kazandı?

Brian Armstrong’un milyarlarca dolarlık servet kazanmasında kripto para piyasasına erken giriş yapması, Coinbase’i kurması ve buna benzer çeşitli faktörler etkili oldu.

Brian Armstrong, Coinbase’i kurmadan önce Airbnb’de yazılım mühendisi olarak çalıştı ve Deloitte’de danışman olarak görev aldı. Bitcoin alım satım ve madenciliği yapmaya başladı. Sonrasında kariyerine kripto para sektöründe devam etme kararı alan Armstrong, eski Goldman Sachs çalışanı Fred Ehrsam ile birlikte 2012 yılında Coinbase’i kurdu. Coinbase kısa bir süre içerisinde Andreessen Horowitz, Tiger Global Management ve Union Square Venture gibi önde gelen yatırımcılardan yatırım aldı.

Armstrong yıllar içerisinde Coinbase’i ABD’nin ve dünyanın en büyük borsalarından biri yaptı. 2021 yılında halka arz olarak Nasdaq’ta işleme açılan Coinbase’in %19’luk hissesi Armstrong’un kontrolünde. Bu da Armstrong’un milyarlarca dolarlık bir servet yaratmasında etkili oldu. Forbes’a göre Armstrong’un serveti tüm zamanların en yüksek seviyesindeyken 6,6 milyar dolara kadar ulaştı.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
553.741,26 TL 0,98%
ethereumETH/TRY
38.329,97 TL 0,50%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.279,40 TL 0,80%
usd-coinUSDC/TRY
20,61 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
10,42 TL 1,06%
staked-etherSTETH/TRY
38.337,60 TL 0,39%
cardanoADA/TRY
7,50 TL 2,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,62%
matic-networkMATIC/TRY
18,45 TL 0,72%
Bağlantıyı kopyala