Bolivya Merkez Bankası Kripto Paraları Yasaklıyor

bolivya merkez bankasi kripto paralari yasakliyor

Kripto para konusunda birçok ülke farklı adımlar atmaya devam ediyor. El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal para ilan etmesi ve Çin’in bütün kripto paraları yasaklaması, küresel bir belirsizlik ortamı oluşturuyor. Son olarak Bolivya Merkez Bankası, ülkede kripto para kullanımını yasaklamak adına harekete geçti.

Merkez bankası, kripto para yatırımlarının risklerini anlattığı bir uyarı yayımladı.

Banco Central de Bolivya

Bolivya Merkez Bankası Kripto Yasağı İstiyor

Ülkede faaliyet gösteren Telam haber ajansının duyurusuna göre Banco Central de Bolivya (BCB), ülkedeki kripto kullanımları için yasak getiriyor. Banka ek olarak, vatandaşları bu dijital menkul kıymetlerin kullanıcılarının mali kayıplara maruz kalabileceği konusunda uyarıyor. BCB kriptolar için “doğası gereği güvenilir değiller” dedi.

Bankanın yayımladığı resmi açıklama ise şu şekilde:

“Kripto varlıklar Bolivya’da yasal bir ihale olmadığı için, BCB bunların kullanımını, ticarileştirilmesini ve satın alınmasını yasaklıyor. Yatırımcı ve sahipleri için ekonomik kayıp yaratmada potansiyel riskler taşıyorlar. Kripto varlıkların kullanımı ve ticarileştirilmesi, Bolivya finansal sistemi aracılığıyla çalıştırılamaz. BCB veya Finansal Sistem Denetleme Kurumu’nun yetkisi ile faaliyet göstermezler.”

Bu ülkenin merkez bankasının kriptolar ile ilk kavgası değil. Öyle ki Banka, Aralık 2020’de, o yılın genel seçimlerinin ardından, iç piyasada kripto varlıkların kullanımını yasaklamayı amaçlayan bir karar yayımlamıştı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 516.613,51 TL 11,12%
ethereum
Ethereum (ETH) 37.505,27 TL 13,92%
tether
Tether (USDT) 13,51 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.624,66 TL 10,61%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,49 TL 0,09%
solana
Solana (SOL) 1.656,08 TL 12,79%
cardano
Cardano (ADA) 16,09 TL 14,37%
xrp
XRP (XRP) 9,06 TL 11,56%
terra-luna
Terra (LUNA) 953,96 TL 15,36%
polkadot
Polkadot (DOT) 294,55 TL 13,15%
Bağlantıyı kopyala