bitcoinBTC/TRY
721.667,04 TL 0,41%
ethereumETH/TRY
43.295,14 TL 1,14%
tetherUSDT/TRY
27,12 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.708,85 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
13,84 TL 1,43%
usd-coinUSDC/TRY
27,12 TL 0,08%
staked-etherSTETH/TRY
43.249,04 TL 0,77%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,30%
cardanoADA/TRY
6,63 TL 1,11%
solanaSOL/TRY
532,08 TL 1,14%

Paylaş

Blokchain, Kripto Para ve Sanat…

DQmWbXZeCs

Her şeyin orjinali muteberdir. Hatta kopya sayısı çok da olsa, onu yaratan sanatçının, yazarın ya da tasarımcının imzası olan kopyalar diğerlerine göre daha kıymetlidir.

Çok iyi hatırlıyorum, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi hocalarımızdan birinin heykelini beğenmiş ve satın almıştım. Ancak fakültedeki bir başka kıdemli akademisyen, sanıyorum kıskançlıktan, “bana aynısından bir tane daha yap” diye heykeltıraş hocamızı her gün taciz etmiş. Oldukça sıkıcı bir durum tabii.

Durumdan haberdar olduğumda “hocam yap gitsin, ben zaten sergideki heykeli alıyorum, üzerinde imzan olan” dedim. Hoca rahatladı. İstediği kadar kopyalansın, hiçbir şey orijinal ve imzalı olan kadar kıymetli olmaz. Çünkü otantik olan odur. Diğeri ise hep kopya olarak kalacak.

Dijital sanat esenlerinin de aynı şekilde ne kadar çoğaltılsa da imzalı olanlarının ne kadar değerli olduğunu geçenlerde hem yurt dışında hem de Türkiye’de yaşanan bir örnekle anladık. Milyonlarca kez download edilse de bir eser, imzalı olan eser ya da tasarım astronomik fiyatlara ulaşabiliyor. Bu, Blockchain sayesinde başarılmış bir durum. Çünkü blockchain bu yaratımların gerçekliliğini kuşkuya yer bırakmayacak şekilde gösteriyor. Demek ki, otantikliği kesin şekilde kanıtlanabilir varlıkların fiyatı her zaman yüksek olacak diyebiliriz.

“Dijital ile Sanal farkı…”

Bu aralar kripto paraların da gündemi yoğun. Kimsenin ummadığı fiyatlara yükseldiler. Dijital evrende otonom ve anonim şekilde üretilmiş bu değerlerin sahibiyle bir dijital cüzdan sayesinde özdeşleşmesi de son derece önemli bir detay. Kredi Kartınız çalınabilir ya da kopyalayabilir, evdeki ya da işyerindeki nakit ya da başla değerleriniz aynı şekilde hırsızlığa maruz kalabilir, ama kripto para cüzdanınızdan kimse bir şey çalamaz veya kopyalayamaz. Bireylerin kimlikleriyle otantik hale getirilmiş bir cüzdan, yüzyılın en önemli buluşu hatta kilometre taşıdır diyebilirim.

Ancak, dikkat etmemiz gereken şudur: Yatırımcılar gerçekten kripto para mı alıp satıyorlar, yoksa alım satım fiyatı üzerinden işlem mi yapıyorlar ? Eğer öyleyse dijital sanat eserinde olduğu gibi imzalı olanı değil çoğaltılmış kopyalardan birini alıyorlar. Hem de orjinal fiyatına.

Bana göre sorun yok. Orjinali değil kopyası da alınsa, piyasa fiyatından satıldığı için alıcının “kandırıldım” demesi zor.

Ancak “aldım bir kenara attım” demek için, mutlaka kripto para cüzdanına sahip olmak gerekiyor. Yani yatırımcı gerçek olan bir değere gerçekten sahip olduğunu bilmeli. Dijital ile sanal arasındaki fark bu örnekle daha belirgin hale geliyor.

Emre Alkin

Emre Alkin

Prof. Dr. Emre Alkin; Saint Michel Fransız Lisesi'ni 1987 ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni de 1991'de bitirdikten sonra, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1996 yılında Doktorasını yine aynı Üniversite'de tamamlayarak ve 1997'de “doçent”; 2002 yılında ise “profesör” unvanını aldı. 1999-2003 yılları arasında İMKB Başkan Danışmanlığı, 2000 yılında TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği görevini yürüten Prof. Dr. Emre Alkin; Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de görev yaptı. Çeşitli gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı, TV8, SKYTÜRK, A HABER, CNNTURK, TRTHABER, TV100 gibi televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yapan Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi’nde “Paylaşmasak Olmazdı” isimli sayfasıyla içimizdeki kahramanlara yer vermektedir. Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapmış olan Alkin, İzmir’in spor kulüplerinden Göztepe Sportif A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği de yapmıştır. 2017 - 2019 yılları arasında Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır . Alkin, “Uzlaşmazlık Çözümü” konusunda şirketler ve kamu arasında ulusal ve uluslararası çalışmalara katılmaktadır. Ödeme Sistemleri, Mobil Teknolojiler, Finans ve Mali Konular ile ilgili uluslararası şirketlerde görev yapmaktadır. Prof. Dr. Emre Alkin’in; “Risk Management”,“Finansal Aracılığın Evrimi”, “Bankalarda Risk Yönetimine Giriş”, Yalın Alpay’la birlikte kaleme aldığı “Dünden Bugüne Gaziantep”, “Her Şey Ekonomi Değil” , "Paylaşmasak Olmazdı”, “Fikret Mualla’nın Sanatı” ve 2017 yılının en iyi iş kitabı seçilen “Olaylarla Türkiye Ekonomisi” isimli, biri İngilizce olmak üzere sekiz kitabı bulunmaktadır. Ayrıca insan ilişkilerinin dünden bugüne evrimi üzerine yazdığı “Seve Seve Aldattım” isimli kitabı da 2017'nin çok satan kitaplar arasında yer almıştır. 2018 Eylül ayında çıkan "Mükemmeli Arayan Kadın" isimli ilk romanı ile de büyük ses getirmiştir. 2019 yılının Kasım ayında çıkmış olan "İktisattan Çıkış " kitabı oldukça beğenilmiş ve tüm geliri Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği'ne bağışlanmıştır. Prof. Dr. Emre ALKİN, iki çocuk babası olup, Türkçe, İngilizce ve Fransızca konferanslar vermektedir.
https://emrealkin.com/tr/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala