Blockchain Teknolojisi Finansal Hizmetlerde Nasıl Kullanılıyor?

blockchain teknolojisi finansal hizmetlerde nasil kullaniliyorawed

Blockchain teknolojisi birçok farklı alanda kullanılmaya başladı. Özellikle finans alanında Blockchain teknolojisi bir yıldız gibi parladığını söyleyebiliriz. Şimdi birlikte Blockchain teknolojisinin finansal hizmetlerde nasıl kullanıldığını inceleyelim.

Blockchain Teknolojisinin Finansal Hizmetlerdeki Kullanımı

Blockchain teknolojisi, denetim ve KYC uyumluluğu için giderek daha değerli hale geldi. Blockchain, tanımlama ve yasal sözleşmeler gibi bir dizi bilgiyi güvenli, izlenebilir ve doğrulanabilir bir sistemde saklayabilirler. Bu, durum tespiti görevlerinin, prosedürlerinin ve paylaşılan belgelerin değişmez kayıtlarını içeren güçlü bir denetim izi sağlar. Blockchain teknolojisi ayrıca temiz, erişilebilir, gerçek zamanlı veriler sağlayarak uyumluluk otomasyonunu destekler.

Örneğin, gözden geçirenler ve denetçiler, kişilerden ve üçüncü taraflardan banka ekstrelerini veya diğer kayıtlarını istemek yerine, aracılarla iletişime geçmeden blockchain kayıtlarındaki işlemleri anında doğrulayabilir.

blockchain teknolojisi finansal hizmetlerde nasil kullaniliyorwesd

2008 yılında , blockchain, Bitcoin işlemlerinin arkasındaki paylaşılan defter veya dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) olarak tanıtıldı. O zamandan beri, blockchain ve kripto para birimlerinin büyümesi, 2013’te Dogecoin, 2014’te Tether ve 2015’te Ethereum dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimlerinin piyasaya sürülmesiyle arttı.

Blockchain teknolojisinin finans sektöründe konuşlandırılmasının daha fazla gelir elde etmesi, süreçlerin verimliliğini artırması, iş operasyonlarındaki doğal riski azaltması ve son kullanıcı deneyimlerini iyileştirmesi bekleniyor. Şu anda sektör için daha fazla güvenlik, daha hızlı performans, şeffaflık, güven, programlanabilirlik, gizlilik ve ölçeklenebilirlik sağlıyor. Juniper Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, Blockchain dağıtımlarının bankalar için maliyetleri yılda 27 milyar dolar azaltması bekleniyor.

Wells Fargo ve Citigroup dahil olmak üzere blockchain teknolojisini entegre eden bankaların ödeme işleme, ticaret mutabakatı, hazine işlemleri ve uyumluluk maliyetlerini düşürmesi bekleniyor. Ethereum, mevcut teknolojilere karşı maliyetleri 10 kattan fazla azaltarak yıkıcı parasal avantajlar sergiledi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
525.967,57 TL 0,36%
ethereumETH/TRY
33.249,80 TL 0,59%
tetherUSDT/TRY
19,19 TL 0,22%
bnbBNB/TRY
6.184,16 TL 0,67%
usd-coinUSDC/TRY
19,19 TL 0,18%
xrpXRP/TRY
8,70 TL 7,12%
cardanoADA/TRY
6,76 TL 1,88%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 1,98%
staked-etherSTETH/TRY
33.228,48 TL 0,63%
matic-networkMATIC/TRY
20,48 TL 2,56%
Bağlantıyı kopyala