Blockchain Sektöründeki İş İlanları Hızla Artıyor

blockchain sektorundeki is ilanlari hizla artiyor5

Blockchain ve kripto sektörü son dönemde inanılmaz bir patlama yaşadı. Bu patlama ile birlikte operasyonlarını genişletmek isteyen kurum ve kuruluşlar da haliyle uzman arayışına girmiş durumdalar. Öyle ki LinkedIn ve benzeri iş platformlarında Blockchain iş ilanları patlama yapmış durumda.

Son olarak iş veri sağlayıcısı GlassDoor ve Indeed‘in verilerine göre, ABD’de Blockchain etiketine sahip 26.500‘den fazla iş ilanı bulunuyor.

Verilere göre Ethereum, Blockchain ve Bitcoin etiketine sahip iş ilanı sayısı, yıldan yıla yüzde 400, iş ilanları ise yaklaşık yüzde 98 artmış durumda. 

Screen Shot 2022 01 22 at 00.39.01

İşin ilgi çeken bir diğer kısmı ise bu iş ilanlarının ortama ücret teklifinin 75 dolar seviyesinde olması. Bu noktada ABD’nin ücreti saatlik olarak hesapladığını ve asgari ücretin 15 dolar olduğunu belirtelim.

Diğer taraftan iş ilanı yoğunluğu Kaliforniya ve New York’ta oldukça artıyor. Teksas ve Illinois’in yanı sıra Boston’da da Blockchain alanında iş fırsatları oldukça fazla.

blockchain sektorundeki is ilanlari hizla artiyor2

Blockchain İş İlanları Türkiye’de de Artışta

Küresel olarak birçok ülkede kripto ve Blockchain alanında uzmanlar aranırken, Türkiye de bu alanda aktif durumda. Özellikle İstanbul’da olmak üzere Türkiye’de içeriğimizin yazımı itibarıyla 256 adet Blockchain iş ilanı bulunmakta. Kripto para ve Solidity uzmanı arayan iş ilanı sayısı ise 500’ün üzerinde seyrediyor. Ortalama maaş ise benzer bir şekilde asgari ücretin üzerinde seyretmekte. Ancak kesin bir veri maalesef mevcut değil.

blockchain sektorundeki is ilanlari hizla artiyor

En Çok Aranan Yazılım Dili Solidity

Her şirketin kedisine göre bir planı olduğu gibi çalışanlarını da bu uzmanlık alanlarına göre seçiyor. Artan kripto ve Blockchain işleri arasında ise en göze çarpan özellik Solidity hakimiyeti olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son dönemde NFT ve metaverse gibi alanlarda popülaritesi hızla artan Ethereum Blockchain ağı, oldukça önemli bir kriter durumunda. Bununla birlikte Ethereum‘un layer-2 çözümleri olan Polygon gibi projeler içinde sıklıkla Solidity tercih ediliyor.

Bir diğer önemli özellikle ise Blockchain bilgisi olarak göze çarpıyor. İş ilanlarının yüzde 95’inde yer alan Blockchain bilgisi, en önemli özellikler arasında yer alıyor.

Beklenilen özellikler arasında ise sırasıyla akıllı sözleşmeler yeterliliği, c# yeterliliği ve Python yeterliliği gibi teknik kısımlar yer alıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
469.502,43 TL 0,92%
ethereumETH/TRY
31.351,60 TL 0,38%
tetherUSDT/TRY
15,83 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
4.803,54 TL 2,88%
xrpXRP/TRY
6,57 TL 0,34%
binance-usdBUSD/TRY
15,86 TL 0,62%
cardanoADA/TRY
8,39 TL 0,98%
solanaSOL/TRY
819,52 TL 0,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,37 TL 0,50%
Bağlantıyı kopyala