Blockchain Ölçeklenebilirliği Nedir?

blockchain olceklenebilirligi ne

Kripto para sektöründe her alan hızlı bie şekilde gelişme kaydetmeye başladı. Özellikle en dikkat çeken alanlardan biri de Blockchain. Blockchain kavramını ele aldığımızda karşımıza en çok çıkan konu ölçeklenebilirlik oluyor. Biz de Blockchain Ölçeklenebilirliği Nedir? konusunu ele alacağız.

Blockchain Ölçeklenebilirliği Ne İfade Ediyor?

Blockchain ölçeklenebilirlik, bir blok zinciri ağının kapasitesini artırma yeteneği olarak tanımlanır. Hızın kablo bağlantısı, bant genişliği, servis sağlayıcı ve yardımcı donanım tarafından sınırlandırıldığı internet bağlantılarını düşünün. Benzer şekilde, bir blok zincirinin verileri hızlı bir şekilde işleme yeteneği, işlem sayısı, düğümler, işleme kapasitesi vb. ile sınırlı.

blockchain olceklenebilirligi nediras

Ölçeklenebilirlik genel anlamda bir sistemin artan talebi karşılayabilmek üzere büyüme becerisini ifade eder. Bilgisayarlarda, belirli işlemleri daha hızlı yapabilmek için donanımınızı yükselterek makinanızın performansını artırabilirsiniz. Blockchain ölçeklenebilirliğinde ise daha fazla işlemi idare edebilmesi için sistemin kapasitesinin artırılmasından bahsederiz.

Bitcoin gibi protokollerin birçok güçlü yanı vardır fakat ölçeklenebilirlik bunlardan biri değildir. Eğer Bitcoin, merkezi bir veritabanı üzerinde çalışsaydı yöneticilerin hız ve verimi artırması oldukça kolay olurdu.

Blockchain İlgili Ölçeklenebilirlik Sorunları

İlerleyen dönemlerde Blockchain teknolojisinin küresel ölçekte büyük ölçüde benimsenmesini beklediğimizden, 2. katman ölçekleme çözümlerinin de gelişmesini bekleyebiliriz. Bir blok zinciri ağının performansı ve ilişkili ölçeklenebilirliği, rampalardaki kitlesel müşteriyi, merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) uygulanmasını ve ekosistemlerin genel işleyişini etkileyen sınırlayıcı faktörlerdir.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
540.760,29 TL 3,06%
ethereumETH/TRY
34.702,15 TL 3,96%
tetherUSDT/TRY
19,14 TL 0,30%
bnbBNB/TRY
6.275,28 TL 1,96%
usd-coinUSDC/TRY
19,13 TL 0,17%
xrpXRP/TRY
8,36 TL 3,29%
cardanoADA/TRY
7,02 TL 2,28%
dogecoinDOGE/TRY
1,47 TL 3,52%
staked-etherSTETH/TRY
34.616,24 TL 3,89%
matic-networkMATIC/TRY
21,91 TL 2,51%
Bağlantıyı kopyala