Blockchain Nedir, Nasıl Çalışır?

rC0rXa3zwlMoMtkmNA9TvOWakp63 0n93sat

Günümüzde birçok alanda kullanılan ve kripto paralarla hayatımıza giren blockchain teknolojisi nedir? Gelin blockchain’e dair bilinmesi gerekenlere göz atalım.

Blockchain nedir?

Blockchain, birden çok bilgisayardaki işlemleri kaydeden, merkezi olmayan, dağıtılmış bir dijital defterdir. Teknoloji başlangıçta eşler arası ödeme sistemlerini etkinleştirmek için tasarlandı, ancak potansiyel uygulamaları finansal işlemlerin çok ötesine geçiyor. Sözleşmeler, arazi tapuları ve dijital kimlikler gibi katılımcılar arasında her türlü işlem veya değer alışverişi için kullanılabilir.

Blockchain, üzerinde depolanan verilerin güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamak için kriptografi kullanır. Ayrıca değişmezdirler, yani zincire bir şey kaydedildikten sonra, sisteme dahil olan tüm katılımcıların fikir birliği olmadan değiştirilemez veya kaldırılamaz. Bu, Blockchain’i güvenli veri depolama ve paylaşma, kimlik yönetimi, tedarik zinciri izleme ve taraflar arasındaki güvenin kritik olduğu diğer uygulamalar için çekici çözümler haline getirir.

Blockchain nasıl çalışır?

Bir Blockchain, birçok bilgisayardaki işlemleri kaydeden merkezi olmayan, dağıtılmış bir dijital defterdir. Eşler arası bir ağ (P2P) kullanılarak özerk bir şekilde yönetilir ve verileri işlemek için herhangi bir merkezi otorite veya aracı gerektirmez. Ağdaki her düğüm kendi kilit zinciri kopyasını saklar ve yeni girişlerle güncellemek için bir anlaşma protokolüne katılır.

Bu, tüm katılımcıların defterde yapılan herhangi bir değişiklik üzerinde anlaşması gerektiğinden, kötü niyetli aktörlerin Blockchain’de depolanan bilgileri kurcalamasını neredeyse imkansız hale getirir. Bir Blockchain’de kaydedilen tüm veriler son derece güvenli ve değişmezdir, yani ilgili tüm tarafların mutabakatı olmadan geriye dönük olarak değiştirilemez.

Ayrıca, tüm işlemler ağdaki eşler tarafından şeffaf bir şekilde görülebilir ve geleneksel veri depolama ve paylaşma yöntemlerine kıyasla kullanıcılar arasında daha fazla güven sağlar. Bu özelliklerin birleşimi, Blockchain’i dijital varlıkları izlemek ve değiş tokuş etmek için esnek ve güvenli bir yöntem haline getirir.

wp2337008

Bir Blockchain işleminin süreci, dijital varlıkların bir sahipten diğerine transferine izin vermek için kriptografik imzaların kullanılmasını içerir. Birisi başka bir kişiye para veya varlık göndermek istediğinde, ağdaki tüm node’larda yayınlanan bir işlem talebi başlatır.

Node’lar daha sonra, başka herhangi bir işlemin bu fonları veya kaynakları zaten kullanıp kullanmadığını görmek için defterini kontrol ederek göndericinin istenen transferi yapmak için yeterli paraya veya yeterli yetkiye sahip olduğunu doğrular. Doğrulandıktan sonra, zaman damgası ve gönderenin kimliği gibi ayrıntılarla birlikte Blockchain’e yeni bir kayıt olarak eklenir.

Bu kayıtlar daha sonra Blockchain’de saklanır ve değiştirilemez veya silinemez. İşlem, ağdaki tüm düğümler bunun geçerli olduğu konusunda fikir birliğine vardığında ve bunu kendi defter kopyalarına eklemeyi kabul ettiğinde tamamlanır.

Dağıtılmış, esnek ve değişmez bir platformda verileri güvenli bir şekilde kaydeden Blockchain teknolojisi, hem işletmeler hem de bireyler için heyecan verici yeni fırsatlar yarattı. Kripto para borsalarında, tıbbi verilerin dağıtılmasında, müzik veya sanat gibi dijital varlıkların paylaşılmasında veya güvene dayalı bir kimlik doğrulama sistemi olarak kullanılmakta. Bu devrim niteliğindeki teknolojinin potansiyel uygulamaları ise sürekli büyüyor.

Blockchain güvenli midir?

blockchain monochrome earth sphere uknrsf6rlwtyahb9

Blockchain teknolojisi, dağıtılmış, merkezi olmayan doğası ve kriptografik ilkeleri nedeniyle oldukça güvenlidir. Veriler üzerinde tek bir kuruluşun kontrolü yoktur ve tüm işlemler, değiştirilemeyen veya kurcalanamayan bir genel defterde saklanır. Blockchain ağı, kötü amaçlı saldırılara karşı da dirençlidir çünkü verileri doğrulamak ve depolamak için birden fazla düğüme (bilgisayar) dayanır ve bu da bilgisayar korsanlarının sistemden ödün vermesini zorlaştırır.

Ek olarak, Blockchain’de depolanan veriler, karma algoritmalar gibi gelişmiş kriptografi yöntemleri kullanılarak her bir işlemin şifrelenmesiyle daha da güvenli hale getirilebilir. Daha fazla işletme Blockchain teknolojisini benimsedikçe, güvenlik protokollerinin, kullanıcıların verilerinin güvende olduğuna güvenebilmeleri için giderek daha karmaşık hale geliyor. Güvenlik önlemlerindeki bu ilerlemeler ile Blockchain teknolojisinin gerçekten güvenli olduğu söylenebilir.

Blockchain nasıl kullanılır?

Blockchain çok yönlüdür ve çok çeşitli potansiyel uygulamalara sahiptir. Şu anda, Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para ağlarında en yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Bu ağlarda Blockchain, kullanıcılar arasındaki tüm işlemleri kaydeden değişmez bir genel defter görevi görür.

Kripto para birimlerinin ötesinde Blockchain, dijital kimlik yönetimi, otomatik varlık alışverişi için akıllı sözleşmeler, güvenli veri depolama ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı kullanım durumu için kullanılabilir. Teknoloji ilerledikçe ve gelişme hızlandıkça, Blockchain’in potansiyel kullanım alanları genişlemeye devam ediyor.

Güvene dayanmayan mutabakat algoritmaları ve kriptografi üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir sistem olarak Blockchain, benzeri görülmemiş düzeyde güvenlik ve verimlilik sağlar. Güvenilir üçüncü tarafları denklemden çıkararak ve veri depolamayı dünya çapında birden fazla düğümde dağıtarak, Blockchain teknolojisi riski azaltabilir ve karmaşık süreçleri basitleştirebilir.

Sonuç olarak, bu yazımızda blockchain nedir, nasıl çalışır, nasıl kullanılır, güvenli midir konularına yer verdik.

Blockchain teknolojisinin potansiyeli hala keşfediliyor ve diğer yetenekleri henüz keşfedilmeyi bekliyor. Blockchain, benzersiz özelliklerinden ve avantajlarından yararlanarak yakında hayatımızın birçok farklı yönünü değiştirebilir. Finansal hizmetler endüstrilerinden sağlık hizmeti sağlayıcılarına kadar, Blockchain şimdiden tüm dünyada bir etki yaratmaya başladı. Gelecekte başka hangi uygulamaların geleceğini düşünmek heyecan verici!

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk, 19 Nisan 2001 tarihinde İstanbul’da doğdu. Küçüklüğünde her kitabı ayrı bir evren olarak gören Sinancan, bir gün kendi evrenlerini yaratmaya karar verdi ve zihninde dolup taşan karakterleri sayfalara dökmeye başladı. Çizgi romanlara fazlasıyla sevgi gösterdi ve geceleri kozmoloji belgeselleri izlemekten büyük keyif duydu. Dijital medyayı da yakından takip ediyordu ve hobi olarak, ileride büyük bir tecrübeye dönüşeceğini bilmeden, YouTube kanallarını bilgi içerikli videolar yükleyerek büyütüp, satıyordu. “Satmak” demişken… Kahramanımız aynı zamanda, ailesinden alıp alıp biriktirdiği harçlıklar ile, oynadığı basketbol kulübündeki takım arkadaşları için yurtdışından ürün getirtip gelir elde edecek kadar paradan para kazanmaya takıntılıydı. Bu da onu elbet önce kripto paralarla, sonra da Blockchain teknolojisi ile tanıştırdı. 2018’de bu dünyaya adım attığında, hayatının geri kalanının önceden planladığı gibi gerçekleşmeyeceğinin bilincinde değildi. Zaman içerisinde bir tutku daha edinmişti. Yine küçüklüğündeki gibi bir karar aldı ve iki hobisini birleştirmeye karar verdi, “Ben Blockchain’e odaklanan bir medya şirketi kuracağım!” dedi. Ancak bu planı bir süre gerçekleşmeyecekti… 2019’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazandı. Bilerek bir yıl hazırlığa kalıp, vaktini kendisini bu alanda eğitmek için harcayan Sinancan; kendini fakültedeki ilk yılı bitmeden üniversitesinin Blockchain kulübünün başkanı olması için teklif alacak seviyeye getirmişti. Düşündü, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi medya odaklı bir üniversitede, hayalini kurduğu Blockchain girişimini gerçekleştirmeye yaklaşabilir miydi? Denemeye değerdi. “Bir nevi demo olur,” dedi ve işe ilk olarak, birinci sınıfın sonunda temel bilgilerini edindiği Ekonomi bölümünü bırakıp, yöneticilik ve planlama becerilerini geliştirmek için İşletme bölümüne geçmekle başladı. Her zaman hayal ettiği üzere, çokça dile getirdiği “Bir kulüpten daha fazlası” mottosunu hiç bozmadı. Kendisiyle birlikte kulübünü de geliştirdi. 2022 yılının Ekim ayında ise, edindiği bilgi ve tecrübelerini resmiyette de pratiğe dökmek istediğinden dolayı iş hayatına atıldı ve Kriptomeda bünyesinde görev almaya başladı. O günden beri Sinancan, günlük kahve tüketimini %80 oranında artırdı.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
557.685,15 TL 0,66%
ethereumETH/TRY
38.230,45 TL 0,34%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.257,84 TL 0,73%
usd-coinUSDC/TRY
20,15 TL 0,10%
xrpXRP/TRY
10,62 TL 6,47%
cardanoADA/TRY
7,63 TL 0,95%
staked-etherSTETH/TRY
38.231,25 TL 0,19%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,27%
matic-networkMATIC/TRY
18,16 TL 0,98%
Bağlantıyı kopyala