bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,340.04 2.99%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,731.80 0.88%
bnb
BNB (BNB) $ 594.25 3.36%
solana
Solana (SOL) $ 167.42 5.47%
xrp
XRP (XRP) $ 0.525049 0.34%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.461847 4.52%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.164531 1.01%

Bitmain Destekli BitFuFu, Kazakistan’ı Bırakıyor

bitmain destekli bitfufu kazakistani birakiyor

Bitcoin madenciliğinin Çin’de yasaklanmasının ardından ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler öne çıktı. Her ne kadar elektrik kesintileriyle ilgili sorunlar yaşansa da Kazakistan şu an madenciler için bir cazibe merkezi. Ancak, Bitmain destekli madencilik şirketi BitFuFu, Kazakistan’dan çekildiğini açıklayarak dikkatleri üzerine çekti.

BitFuFu Kazakistan Topraklarından Çekiliyor

Kazakistan, Çin’deki yasaklardan sonra bir madenci akınına uğradı diyebiliriz. Bu da enerji altyapısında bazı sorunları beraberinde getirdi. Yaşanan elektrik kesintilerinin ardından ülkenin şebeke operatörü, Eylül ayında elektriği kripto madenlerine paylaştırmaya başladı.

bitmain destekli bitfufu kazakistani birakiyor 2

Kasım ayında ise yasal madenlerin herhangi bir elektrik kısıtlaması yaşamayacağı açıklandı. Ancak buna rağmen madenciler tesis kapatmaya devam ediyor. Geçen ay Xive, enerji kıtlığı nedeniyle 2.500 teçhizatlı tesisini kapattı. Sanayi kaynakları, 200MW-500MW yasal tesislerin şebekeden kesildiğini tahmin ediyor.

Kazakistan’dan çekilen BitFuFu, madencilik teçhizatlarını Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderdi.

BitFuFu kullanıcıları da platformun Kazakistan’daki tesislerinin çevrimdışı olması üzerine eli kolu bağlı bekliyor. Bir kullanıcı CoinDesk’e yaptığı açıklamada, makinelerin bir aydan uzun süredir tamamen çevrimdışı olduğunu ve parasını geri aldığı takdirde platformdan ayrılacağını söyledi. Bir başka kullanıcı ise kesintilerin kesim ayının ortasında başladığını ve endişeli olduklarını belirtti. Ancak, şirkete kızgın olmadıklarını da sözlerine ekledi.

Madencilik platformu, yayıladığı bir Telegram mesajında, sorunu kabul ederek, makinelerin çevrimdışı olduğu sürece sözleşmelerin uzatılacağını ve kullanıcılara tazmin edeceğini belirtti.

Financial Times’ın tahminlerine göre, BitFuFu, hükümetin kripto madenciliği üzerindeki baskısı nedeniyle Çin’den buraya taşındıktan sonra Kazakistan’da 80.000 teçhizata sahip. 

Şirket sözcüsü, makineleri Kazakistan’da satmayı da deneyebileceklerini ancak henüz nihai kararın verilmediğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala