Bitcoin, S&P 500 için Öncü Gösterge Olarak Görülüyor

Bitcoin SP 500 icin Oncu Gosterge Olarak Goruluyor

Kripto para piyasası artık eskiden olduğu gibi küçük bir kesimin elinde değil. Artık çok daha büyük şirketler, yatırımcılar ve kullanıcılar tarafından rağbet görüyor. Bu oda sektörü çok daha güçlü bir hâle getirirken, aynı zamanda bir veri parametresi hâline de getirmiş durumda.

Öyle ki Delphi Digital tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin‘in (BTC) en az altı hafta boyunca büyük borsa diplerini önceden yaşadığı tespit edildi. Bu da Bitcoin başta olmak üzere büyük kriptoların yaşadığı piyasa hareketliliklerinin, S&P 500 gibi pazarların hareketlerinde ön gösterde olarak görülmesine neden oldu.

Bitcoin SP 500 icin Oncu Gosterge Olarak Goruluyor 2
BTC ve S&P 500 Kolerasyonu

Araştırma Bitcoin’i S&P 500 için Öncü Gösterge Olarak Görüyor

Veri analiz şirketi Delphi Digital tarafından kısa bir süre önce paylaşılan analiz, Bitcoin’in (BTC) fiyatlanma grafiklerini ve büyük borsaları analiz etti. Bu analizde Bitcoin fiyatının S&P 500‘ün fiyat grafiklerini kısa da olsa önceden yaşadığı görüldü.

Delphi’nin Kevin Kelly liderliğindeki stratejistler 2023 raporunda şu detaylara yer verdi:

“Tarih, BTC’nin SPX’ten (S&P 500) önce ortalama olarak 48 gün zirveye ulaştığını ve 10 gün dip yaptığını gösteriyor. Son beş yılda, BTC’deki tüm büyük fiyat tersine dönüşleri, büyük hisse senedi endekslerindekilerden önce geldi”

Bunlara ek olarak kripto paralardaki son dönem hareketliliğine değinen analistler şunları da ekledi:

“Kripto piyasası, küresel likidite genişlemesi ve para biriminin değer kaybetmesi konusundaki en saf bahislerden biri. Yalnızca makro faktörlerden etkilenmekle kalmıyor, aynı zamanda piyasa koşulları değiştiğinde, genellikle ilk tepki veren grafik oluyor”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.867,55 TL 1,22%
ethereumETH/TRY
29.908,80 TL 1,41%
tetherUSDT/TRY
18,83 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
18,83 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.821,45 TL 3,17%
xrpXRP/TRY
7,56 TL 2,87%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
7,24 TL 1,23%
dogecoinDOGE/TRY
1,64 TL 3,33%
matic-networkMATIC/TRY
21,07 TL 4,84%
Bağlantıyı kopyala