bitcoinBTC/TRY
1.225.666,73 TL 3,17%
ethereumETH/TRY
65.000,84 TL 3,94%
tetherUSDT/TRY
28,98 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.850,79 TL 0,79%
xrpXRP/TRY
18,10 TL 4,74%
solanaSOL/TRY
2.009,15 TL 3,06%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
64.996,50 TL 3,84%
cardanoADA/TRY
15,99 TL 6,40%
dogecoinDOGE/TRY
2,86 TL 0,30%

Paylaş

Bitcoin, neden 28.500 doların üzerine çıkamıyor?

BTC 42

Lider kripto para Bitcoin, haftaya iyi bir başlangıç yapsa da 30.000 doların üzerine yükselmeyi başaramadı. Bunun üç sebebi bulunuyor.

Bitcoin, 2 Ekim’de %5,5’lik bir artış yaşayarak 28.600 seviyesini görse de burada tutunmayı başaramayarak hızla düştü.

Fed’in yaptığı açıklamalar, ekonomik krize ilişkin endişelerin ortaya çıkmasını sağladı ve bu da varlığın fiyatının olumsuz etkilenmesine zemin hazırladı.

Makroekonomik etkiler

Fed yetkilisi Michael Barr, yüksek faiz oranları sebebiyle ekonominin kısıtlandığını ve bu sebeple büyümenin potansiyelin altında yer aldığını vurguladı. Ek olarak Fed’in şahin para politikasının etkilerinin de hala tam manasıyla hissedilmediğine dikkat çekti.

Fed, 2023 yılının geri kalanında faiz artırımı yapıp yapmama hususunda kararsız kalmış durumda.

Bununla birlikte, ABD’nin hala Çin ve Avrupa ülkelerine kıyasla yatırımcıların daha fazla ilgisini çektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Kaldıraçlı long işlemlerde düşüş

Bitcoin aylık vadeli işlemleri, spot piyasalar ile kıyaslandığında daha düşük seviyede bir primle işlem görüyor. Bu, satıcıların daha fazla para talep ettiğini gösteriyor. Lider kripto paranın genellikle yıllık %5 ila %10 arasında bir yıllık primle işlem görmesi gerekiyor.

Bununla birlikte Bitcoin vadeli işlem primleri de nötr-düşüş seviyelerinde seyrediyor. Bu, kaldıraçlı long pozisyonlara olan talebin yeterli seviyede olmadığını gösteriyor.

Geleneksel borsalardaki spot ticaretin, pandemiden beri görülmemiş seviyelere düşmesi de kurumsal yatırımcıların kripto sektörüne olan ilgisinin azaldığına dair açık bir gösterge oldu.

Spot Bitcoin ETF için beklentiler düştü

Yatırımcılar, spot Bitcoin ETF onayına ilişkin umutlu olsa da bir süre sonra beklentide bir düşüş meydana geldi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot kripto ETF’lerine onay vermemeye devam ediyor.

ABD hükümetinin kapanması ihtimaline karşı SEC, kısa bir süre önce tüm spot Bitcoin ETF’lere ilişkin vereceği kararı ertelediğini açıkladı.

Sonuç olarak lider kripto, 28.500 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başaramadı ve kısa vadeli süreçte bu direncin kırılması düşük ihtimal olarak görülüyor.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala