Bitcoin Madenciliği Enerji Fiyatlarını Etkilemiyor! | Kripto Para Regülasyonları

Kıvılcım Harika Ertunç’un sunumuyla Kripto Meydanı’nda Tansel Kaya, Cemil Şinasi Türün, Vedat Güven ve Efe Bulduk ile kripto paraların enerji tüketimini, stabil coin regülasyonlarını ve daha fazlası konuşuldu.

Kripto Meydanı’nda Nelere Değinildi?

Kripto endüstrisindeki önemli isimlerin katıldığı Kripto Meydanı’nda Tansel Kaya, Cemil Şinasi Türün, Vedat Güven ve Efe Bulduk endüstrinin merak edilen konuları hakkında açıklamalarda bulundu. Devletlerin kripto para birimleri ve şirketleri üzerindeki denetimlerini artırmasıyla birlikte pek çok kişi kripto para birimlerinin ve Blockchain teknolojilerinin yasaklanacağını konuşmaya başlamıştı. Cemil Şinasi Türün, kripto para birimlerinin yasaklanma iddialarına ilişkin olarak, kripto paraların yasaklanmasının artık söz konusu olmayacağını belirtti.

Kripto para birimlerine olan ilginin artmasıyla birlikte yükselişe geçen kripto para madenciliği de Kripto Meydanı’nda konuşulan bir başka konu oldu. Çevreci grupların, Bitcoin madenciliğinin çevreyi olumsuz etkilediğini ve enerji tüketimini artırdığı iddiaları üzerine Efe Bulduk, Bitcoin madenciliğinin küresel enerji tüketimini abartıldığı kadar etkilemediğinden bahsetti. Bitcoin madenciliği için tüketilen enerji, altın madenciliği için tüketilen enerjinin yarısı olduğunu vurguladı.

Cemil Şinasi Türün, etkinlikteki ilk soruları yanıtlayan isim olurken, Ethereum Merge ve Çinli Bitcoin madencilerine değinerek enerji tüketimi hakkındaki görüşlerini paylaştı. Bitcoin’in Arjantin kadar enerji tükettiğini belirten Türün, bu durumun dünya için önemli bir rakam olmadığını ve düzenleyicilerin bunu bir baskı aracı olarak kullandığını söyledi.

Efe Bulduk ise Bitcoin madenciliğinin küresel enerji tüketimini abartıldığı kadar etkilemediğinden bahsetti. Bitcoin madenciliği için tüketilen enerji, altın madenciliği için tüketilen enerjinin yarısı olduğunu vurguladı.

Benzer şekilde Tansel Kaya, Bitcoin’e harcanan enerjiyi israf olarak görmediğini söylerken, konuşmaların devamında Vedat Güven Proof of Work (PoW) ise destekçisi olduğunu belirtti.

Vedat GüvenBitcoin madenciliğinin tükettiği enerji rakamları hakkında şu şekilde konuştu:

Ben enerji konusu ile ilgili olarak güncel bir analiz buldum. Sizinle bu analizi paylaşmak istiyorum. Ama mükemmel dememe rağmen o kadar ayakları yere basmayan yönleri varki bu verileri kendi görüşümle harmanladım. Proof of Work (PoW) dediğimiz zamanda Bitcoin’i baz alalım. 

Efe Bulduk’ta konuşmasına şu şekilde devam etti:

Karbon salınımı olarak en son endişelenmemiz gereken şey, madencilik dinamik olarak gelişiyor ve tüketim sürekli düşüyor”

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
323.961,19 TL 2,04%
ethereumETH/TRY
24.247,44 TL 2,92%
tetherUSDT/TRY
18,68 TL 0,23%
bnbBNB/TRY
5.528,93 TL 1,51%
usd-coinUSDC/TRY
18,68 TL 0,20%
binance-usdBUSD/TRY
18,66 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
7,38 TL 0,63%
dogecoinDOGE/TRY
1,96 TL 1,26%
cardanoADA/TRY
6,10 TL 1,14%
matic-networkMATIC/TRY
17,48 TL 1,92%
Bağlantıyı kopyala