bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,275.15 3.64%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,203.23 2.03%
bnb
BNB (BNB) $ 539.78 0.54%
solana
Solana (SOL) $ 145.13 4.17%
xrp
XRP (XRP) $ 0.528968 2.71%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.430732 1.27%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.113929 4.06%

Bitcoin İşlem Hacmindeki Artış Dikkat Çekiyor

bitcoin islem hacmindeki artis dikkat cekiyor

Bitcoin’deki işlem hacminde son birkaç haftadır önemli bir hareketlenme var. Glassnode’a göre, Bitcoin işlem hacmi son zamanlarda 13,8 milyar dolar ile 16 milyar dolar arasında gidip geliyor. Konuyla ilgili detaylar Glassnode’un Twitter hesabı üzerinden paylaşıldı.

Söz konusu işlem hacimlerinin 3 hafta boyunca belirtilen aralıkta olduğu açıklandı.

Bitcoin İşlem Hacmi, Önceki ATH’ye Yaklaştı

Glassnode, yaptığı veri paylaşımlarıyla kripto varlıklar dünyasıyla ilgili gelişmeleri takipçileriyle paylaşıyor. Son olarak, Bitcoin işlem hacmi ile ilgili önemli bir paylaşım yapıldı. Son birkaç haftadır Bitcoin işlem hacminin 13,8 milyar dolar ile 16 milyar dolar arasında değişiklik gösterdiğini söyleyen Glassnode, bu hacmin nisan ayında 16,8 milyar dolar ile ATH yaptığına da dikkat çekti.

Bitcoin’deki bu artışın temel sebebinin balina hareketleri olduğu söyleniyor. Büyük BTC cüzdanlarının yaptığı işlem hareketleri, işlem hamini artırdı. Genel Bitcoin arz oranı aslında 2021’de önemli ölçüde gerilemişti. Ancak, BTC balina hesaplarının sahip oldukları BTC’leri cüzdanlarından borsalara taşıması, bir geri dönüş yaşattı.

Kısa süre önce bir balina hesabından Binance‘e 206 milyon dolar değerinde Bitcoin transfer edildi. İşlem büyüklüğüne göre inceleme yaptığımızda, büyük işlemlerin mevcut işlem akışına hakim olduğunu söyleyebiliriz.

bitcoin islem hacmindeki artis dikkat cekiyor 2

Son 12 aya bakacak olursak da Bitcoin’in hem perakende hem de kurumsal talepte önemli bir artış yaşadığını söyleyebiliriz. BTC fiyatı, Ekim 2020’de 10 bin dolar seviyesindeyken, Nisan 2021’de 64 bi dolar seviyesine geldi. Nisandaki bu sıçrayışın ATH olduğunu da söyleyelim. Bitcoin’in son 12 aydaki boğa koşusu, ortalama işlem büyüklüğündeki son artışta da önemli bir rol oynadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala