bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 65,104.44 0.54%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,450.34 0.95%
bnb
BNB (BNB) $ 576.51 1.44%
solana
Solana (SOL) $ 161.15 1.39%
xrp
XRP (XRP) $ 0.577456 7.87%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.438719 0.73%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124807 0.21%

Bitcoin için kritik hafta başladı: ABD gündemi!

bitcoin-zorlu-hafta-abd

Lider kripto para birimi Bitcoin, nispeten toparlanma yönlü bir hafta sonu geçirdikten sonra yeni haftaya yüzde 6 düşüş ile başladı. Bitcoin, zorlu bir haftadan geçecek.

Bitcoin, önceki haftanın sarsıcı düşüşlerinin ardından verimli bir hafta sonunu geride bıraktı. Lider kripto, önceki haftanın son işlem gününden hafta sonuna kadar yüzde 7’lik yükseliş gerçekleştirdi. Bu yükseliş ile birlikte BTC, 58.000 dolar seviyesini tekrar test etti.

Yeni haftanın ilk günü yaklaşırken, ibre tekrar düşüşü gösterdi. BTC, önceki günden bu yana yüzde 6 oranında düşüş yaşadı. Bitcoin, yeni haftada ABD verileriyle yüzleşecek.

Bitcoin zorlu bir süreçten geçecek

Kripto para piyasası beklentileri sarsmaya devam ediyor. Boğaların hüsrana uğradığı ve büyük düşüşlerin geldiği bu dönemde, Bitcoin’in önemli destek seviyelerine tutunmaya çalıştığı görüldü. Bitcoin, özellikle ABD’den gelecek makroekonomik verilere odaklanmış durumda.

Küresel piyasalarda gevşeme dönemi merakla bekleniyor. Covid dönemiyle birlikte başlayan faiz artışlarının sert etkisi, son dönemde hissedilmeye başladı. Özellikle ABD’nin makroekonomik yapısı, kripto paralar da dahil olmak üzere birçok piyasanın yakından takip ettiği faktör haline geldi.

abd verileri enflasyon btc

Bitcoin, ABD’den gelen enflasyon verisi ve faiz kararı eşliğinde yönünü belirliyor. BTC’nin, ABD enflasyon verileri beklenti üzerinde geldiğinde düştüğü, beklenti dahilinde veya altında geldiğinde yükseldiği görüldü. Benzer şekilde Fed’in şahin tavrı veya baskılayıcı yapısı da BTC’yi negatif etkiledi. Faiz artışları, kripto para piyasasını zorladı.

Yeni bir ABD haftasına girildi. 9 ve 10 Temmuz tarihlerinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşmalar sırasında yapılan piyasa yorumları BTC için belirleyici unsur olacak.

11 Temmuz tarihinde ise BTC’nin yönünü tayin edecek olan ABD enflasyon verileri açıklanacak. ABD’de çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs ayında yüzde 0,2 oranında gerçekleşti. Haziran ayında da benzer şekilde yüzde 0,2 oranında yansıyacağı tahmin ediliyor.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mayıs ayında yüzde 3,3 oranında gerçekleşti. Bu verinin de Haziran ayında pozitif gelmesi (yüzde 3,1) bekleniyor.

Aynı saatlerde ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları da açıklanacak.

Tüm bu veriler, BTC’nin gidişatını etkileyecek. BTC, şimdiden ABD haftasına düşüş yönlü bir tepki verdi. Veriler açıklanana kadar BTC’nin baskılanacağı tahmin ediliyor.

Citi Research, yakın zamanda yayımladığı bir notta, Fed’in Eylül ayında başlayarak Temmuz 2025 tarihine kadar sekiz faiz indirimi yapacağını öne sürdü. Genel beklentiler ise Fed’in üç faiz indirimi yapması yönünde.

ABD’nin faiz indirimine gitmesi BTC fiyatını pozitif etkileyecektir. Bu nedenle enflasyon verilerinin pozitif gelmesi büyük bir önem taşıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala