Bitcoin (BTC) vs Şirketler

bitcoin btc vs sirketlerd

Kripto para piyasası 2023’ün ilk çeyreğinde hareketli günlerden geçti. Özellikle lider kripto para birimi Bitcoin, inişli çıkışlı hareketleri ile yatırımcısını heyecanlandırmayı başardı. Bu hareketliliğin yanında Bitcoin, zaman zaman diğer şirketleri sollaması, kripto sektörünü ön plana çıkarmıştı.

Biz de 2023’ün ilk çeyreğinde şirketlerin değerlerinde nasıl değişimler oldu? Bitcoin ne zaman hangi şirketlerin önüne geçti ve geçtiği zaman hangi değerdeydi? Bu soruların cevaplarını bulmaya çalıştık.

Bitcoin ve Şirketlerin Düellosu

ABD Hazine Başkanı Janet Yellen’in finans piyasaları hakkında söylemleri, Bitcoin’i negatif etkiledi. Silicon Valley Bank’in (SVB) ve Signature Bank‘in kapatılmasının ardından, kripto tarafında büyük düşüşler gözlemlenmişti. Bu şekilde uzun zamandır hareketli günlerden geçen Bitcoin, şu anda 26.253 dolardan işlem görüyor. Bitcoin, 2023’ün ilk çeyreğinde göstermiş olduğu performans ile piyasa değeri bakımından birçok büyük şirketi geride bıraktı.

Bitcoin‘in piyasa değeri, piyasa değerine göre en iyi varlıklar arasında elektrikli araç üreticisi Tesla’ya yaklaştı. Son verilere göre, Tesla’nın piyasa değeri 579 bin dolarken Bitcoin’in piyasa değeri ise 508 bin dolar seviyelerinde seyrediyor. Piyasa değerine göre şu anda 12. sırada yer alan lider kripto para biriminin önünde; Meta, NVIDIA, Amazon, Google, Saudi Aramco, Microsoft ve Apple yer alıyor.

Ekran Resmi 2023 05 25 14.55.26 1

Kaynak

13 Ocak 2023 tarihinde Bitcoin’in mevcut piyasa değeri iki önemli şirketi geride bıraktı. BitcoinMastercard ve Meta arasındaki piyasa değeri yarışında öne çıkan isim Bitcoin olmuştu. Bitcoin‘in o dönemdeki piyasa değeri 370 milyar dolar seviyesindeydi. Meta‘nın piyasa değeri ise 357.6 milyar dolar. Ödeme devi Mastercard piyasa değeri açısından 363 milyar dolarlık bir değere sahipti. Bitcoin’in piyasa değeri ile hem Meta’yı hem de Mastercard’ı geride bırakması, BTC’ye ilişkin ilginin piyasa değerine de yansımış hali olarak değerlendirilmişti.

Bitcoin sadece Meta ve Mastercard’ın dışında, 2023’ün şubat ayında da Visa‘yı piyasa değeri bakımından sollamıştı. Bitcoin 470.16 milyar dolarlık piyasa değeriyle, 469.87 milyar dolar piyasa değerine sahip Visa’nın önüne geçmişti.

Bitcoin’in piyasa değeri konusunda Visa’nın önüne geçişi ilk kez 2020 yıllarının sonunda geçmişti. Bu geçiş BTC fiyatının 25.000 dolara eriştiğinde görüldü. Bitcoin fiyatının ilk defa 25.000 dolara ulaşmasıyla, Visa piyasa değeri aşılmış oldu. İkinci defa Bitcoin‘in piyasa değerinde öne geçmesi ise, 2021 Nisan’da BTC fiyatının 63.170 dolara yükselmesiyle yaşanmıştı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
523.967,40 TL 0,02%
ethereumETH/TRY
35.749,89 TL 0,43%
tetherUSDT/TRY
19,83 TL 0,23%
bnbBNB/TRY
6.060,59 TL 0,27%
usd-coinUSDC/TRY
19,87 TL 0,10%
xrpXRP/TRY
8,96 TL 0,17%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 1,49%
staked-etherSTETH/TRY
35.715,51 TL 0,33%
dogecoinDOGE/TRY
1,40 TL 0,35%
matic-networkMATIC/TRY
17,60 TL 2,51%
Bağlantıyı kopyala