bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 65,158.46 1.28%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,465.81 0.89%
bnb
BNB (BNB) $ 577.18 0.62%
solana
Solana (SOL) $ 160.02 1.47%
xrp
XRP (XRP) $ 0.609939 4.88%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.452027 1.66%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124952 0.62%

Bitcoin (BTC) için üç veriye göre çanlar çalıyor, düşüş kapıda mı?

BTC bitcoin dusus

Bitcoin’in son günlerdeki değer kaybı, analistlerde kripto para piyasasının hali hazırda zirveye ulaştığına dair endişelere yol açtı. BTC fiyatı son bir günde yüzde 2,25 düşerek Mart ayında kaydedilen 73.835 dolarlık rekorun yüzde 16 altına indi.

Haziran ayındaki bu düşüş, uzmanların Bitcoin’in önemli bir fiyat düzeltmesinden önce zirve yapıp yapmadığını sorgulamasına neden oldu.

Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, BTC’nin zayıflığını gösteren on-chain verilere dikkat çekti. Finans uzmanı, iki kez test edilmesine rağmen yeni zirvelere ulaşılamamasını olası bir tehlike işareti olarak gördü.

On-chain veriler düşüşün habercisi olabilir

Edwards, uzun vadeli BTC sahiplerinin (LTH) enflasyon oranının arttığını ve bu durumun satış baskısına işaret ettiğini belirtti.

uzun vadeli bitcoin

Tarihsel verilere göre, boğa piyasalarının zirveleri LTH enflasyonunun yüzde 2’yi aştığı dönemlere denk geliyor. Edwards, söz konusu rakamın günümüzde 1,9 seviyesinde olduğunun altını çizdi. Capriole Investments kurucusu, bu nedenle zirvenin geçtiğimiz aylarda gelmiş olabilme ihtimali üzerinde durdu.

Glassnode verilerine göre, son üç ayda Bitcoin’in uyku Dormancy Z-Score’unda da da keskin bir artış görüldü. Bu metrik, BTC’nin hacim desteği olmadan yükseldiğini gösteriyor.

“Bu metrikteki zirveler genellikle döngü zirvelerinden üç ay önce gelir. Şimdi o dönemdeyiz ve fiyat düşüyor.”

Edwards, ayrıca büyük Bitcoin sahiplerinin transferlerindeki yükselişin “artan riski” işaret ettiğine inanıyor.

btc on chain 2

Son dönemde harcanan hacimdeki hızlı büyüme göze çarpıyor. Temmuz ayında Mt. Gox borsasının alacaklılara 142.000 Bitcoin’i serbest bırakması da piyasada endişeye yol açan bir başka faktör.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala