Bilişim Devi IBM ve Patent Pazar Yeri IPwe, Patentleri NFT’ye Dönüştürmeyi Planlıyor

Abone Ol:google-news
0
21/04/2021

IBM, blokzinciri teknolojisinin kurumsal amaçlara yönelik uygulamalarını sürdürüyor. Bilişim teknolojisi devi, NFT’leri patent pazarına taşımak için patent pazar yeri IPwe ile birlikte çalışacak.

20 Nisan’da paylaşılan bir basın bülteninde, IBM’nin patentleri NFT biçiminde tokenize etmek ve alım satım ve transferini kolaylaştıran bir pazara sunmak için patent pazar sağlayıcısı IPWe ile birlikte çalışacağı duyuruldu.

Patentler NFT Olarak Blokzinciri Üzerinde Yaşayacak

IBM’in vizyonu, halihazırda var olan karmaşık bürokratik süreçlere ihtiyaç duyulmadan hızlı ve güvenli bir şekilde patent sahipliği aktarımını mümkün kılacak bir araca ulaşmak.

Bu şekilde, bu tür bir pazar içindeki sürtüşmeler ortadan kalkıyor. Ancak, bu projenin küresel olarak devreye alınabilmesi için IBM’in aşması gereken birçok yasal engel bulunuyor.

IPwe CEO’su Erich Spangenberg’e göre, bir patentin sahipliğine özgü hakların tokenize edilmesi özellikle küçük aktörler için pazarda bir devrime yol açabilir:

“Patentleri temsil etmek için NFT’lerin kullanılması, IP ile etkileşim için tamamen yeni yollar yaratmaya yardımcı olacaktır. Bunun yalnızca önemli fikri mülkiyete sahip büyük işletmelere değil, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelere ve hatta bireysel fikri mülkiyet sahiplerine yeni fırsatlar getirmesi bekleniyor.”

Bu Spangenberg’in patentler konusundaki ilk adımı değil. IPwe’nin CEO’su, sektörde bir “patent trolü”, yani patent yasasını istismar eden büyük miktarlarda dava ve işlemlerden kazanç sağlayan bir kişi olarak biliniyor. 

Kaynak: CryptoPotato

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.022 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 319.814,24 TL 12,18%
ethereum
Ethereum (ETH) 22.288,72 TL 4,55%
tether
Tether (USDT) 8,61 TL 0,32%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.189,44 TL 7,08%
cardano
Cardano (ADA) 13,87 TL 3,65%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,93 TL 5,77%
xrp
XRP (XRP) 7,85 TL 6,00%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,61 TL 0,09%
polkadot
Polkadot (DOT) 197,60 TL 7,92%
uniswap
Uniswap (UNI) 214,22 TL 7,53%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap