bitcoinBTC/TRY
1.593.819,11 TL 0,44%
ethereumETH/TRY
95.514,19 TL 3,93%
tetherUSDT/TRY
30,82 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
11.987,24 TL 1,91%
solanaSOL/TRY
3.185,73 TL 0,71%
staked-etherSTETH/TRY
95.448,55 TL 3,88%
xrpXRP/TRY
16,76 TL 0,02%
usd-coinUSDC/TRY
30,81 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
18,10 TL 0,49%
avalanche-2AVAX/TRY
1.141,52 TL 1,22%

Paylaş

Batık borsanın 1 milyar dolara yakın GBTC sattığı ortaya çıktı

FTX GBTC

Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının ardından yaşanan büyük miktardaki GBTC satışının nedeni ortaya çıktı.

CoinDesk’in haberine göre, iflas etmiş kripto para borsası FTX, 22 milyon GBTC hissesini sattı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), oldukça uzun süren bir bekleyişin ardından 10 Ocak’ta spot Bitcoin ETF’lerine onay verdi. ETF’ler 11 Ocak’ta işlem görmeye başladı.

BlackRock ve Fidelity gibi şirketler tarafından piyasaya sürülen ETF ürünleri büyük bir girişe tanık olurken, Grayscale’in ETF’e çevrilen GBTC fonundan büyük çıkışlar görüldü.

ETF’lerin onaylanmasından itibaren GBTC’den yapılan çıkış miktarı 2 milyar doları buldu. CoinDesk’in kaynaklarının verilerine göre FTX, bu çıkışların neredeyse 1 milyar dolarını meydana getirdi.

FTX, borçlarını ödeyebilmek için daha önce birçok kripto para birimini de elden çıkarmıştı.

Bir dönem işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan FTX, Kasım 2022’de Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmuştu. Şirketin kurucusu Sam Bankman-Fried, Bahamalarda tutuklanıp ABD’ye iade edilmişti.

Lider kripto Bitcoin, ETF’lerin onaylanmasının ardından sert bir düşüş yaşadı ve GBTC satışlarının bunu tetiklemiş olabileceği ifade edildi.

Bitcoin, yazı kaleme alındığı sırada, Bitstamp verilerine göre 40,513 dolar üzerinden işlem görüyor.

Etiketler:
Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala