Bankalarda Kasa Kiralamak Mantıklı mı?

Bankalarda Kasa Kiralamak Mantikli mi

Orman yangınlarını yüreğimizin yandığı şu günlerde yanan köy evlerinin bazılarında saklanan nakit para ve altının yok olduğu haberleri geliyor. 99 depreminde de aynı şeyler yaşanmıştı. Ülkemiz aktif çok sayıda fay hattı barındırıyor. Ek olarak doğal afetlerin sayısının iklim değişikliği nedeni ile artacağı öngörülüyor. Hırsızlık, saklanılan yerin unutulması gibi faktörler de cabası. Bu durumda nerede saklayalım sorusu karşımıza çıkıyor. Banka hesapları en bilinenler ama fiziki olarak saklamak isteyenler de olabiliyor. O zaman kiralık kasalar gündeme geliyor.

Trajikomik bir şekilde Aşk-ı memnu dizisinden öğrendi bu toplum bankalardaki kasalarda ne istenirse saklanabileceğini…

Sadece altın, banknot gibi maddi değerler değil manevi değeri olan, gizli, önemli olan şeyleri saklayabilirsiniz. Silah, patlayıcı madde gibi tehlikeli şeyler saklayamıyorsunuz.

Kiralık kasalar için bankaya bir bedel ödemelisiniz. 2021 yılı itibari ile küçük, orta ve büyük boy kiralık kasalar için yıllık 500 TL’den başlayan kasa ücretleri en fazla 1000 TL civarında oluyor.

Her banka şubesinde bulunmuyor kiralık kasalar…Sadece hafta içi mesai saatleri içerisinde kullanabiliyorsunuz. Kiralık kasanın farklı iki anahtarı vardır. Biri sizde diğeri ise banka personelinde kalır, açmak istediğinizde iki anahtar ile açılır. Sözleşmede belirtmediyseniz sizden başka kimse kasayı açamaz. Bunun dışında ortak kasa da açabilirsiniz.

Fiziki birikiminizin yani banka hesabında bulunmayan elle tutulabilir yatırımınızın ev dışında güvenle saklanması için iyi bir alternatif olabilir kiralık kasalar. Herhangi bir risk karşısında yatırımın tamamını kaybetmek yerine yıllık küçük bir miktarla garanti altına almak mümkün.

Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Doç. Dr. Aysel GÜNDOĞDU, 1985 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi İzmir’de bitirdi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği esnasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda staj yaptı. 2007–2010 yılları arasında finans sektöründe analist olarak çalıştı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Gündoğdu, ardından aynı Enstitüden Bankacılık Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. 2018 yılında finans alanında doçentliğini alan Gündoğdu, halen bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Gündoğdu’nun bankacılık ve finans alanında yayımlanmış 17 kitabı, 100’ü aşkın uluslararası ve ulusal makale ve bildirisi mevcuttur. Aynı zamanda Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi’nin editörü olan Gündoğdu’nun çalışma alanı finans, yatırım ve davranışsal ekonomidir. Finansal teknoloji ve finansal hizmetler alanındaki şirketlere danışmanlık hizmeti veren Gündoğdu, kurumsal şirketlere eğitim, seminer ve danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.
http://www.finansoloji.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 367.456,45 TL 2,43%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.419,82 TL 3,85%
tether
Tether (USDT) 8,68 TL 0,10%
cardano
Cardano (ADA) 18,32 TL 3,89%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.131,35 TL 3,26%
xrp
XRP (XRP) 8,06 TL 2,30%
solana
Solana (SOL) 1.129,15 TL 7,65%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,68 TL 0,19%
polkadot
Polkadot (DOT) 248,90 TL 3,06%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,83 TL 2,84%
Copy link
Powered by Social Snap