Bancoagrícola Bitcoin Ödemeleri İçin Flexa ile Ortaklık Kurdu

Bancoagricola

El Salvador’un en büyük bankası olan Bancoagrícola, krediler ve kredi kartları gibi ödemeler ve bankanın ağındaki Bitcoin’i kabul etmek için Flexa ile birlikte çalışacak.

Bancoagrícola, dijital ödemeler için ağ geçidi Flexa ile ortaklığı ile ülkenin Bitcoin benimseme politikasını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Flexa tarafından Perşembe günü yapılan bir duyuruya göre, Bancoagrícola, perakende ve ticari müşteriler de dahil olmak üzere bankanın müşterileri için Bitcoin (BTC) transferlerini etkinleştirmek için anlaşma imzaladı.

Ortaklığın bir parçası olarak, Bancoagrícola müşterileri, Flexa, Chivo ve Éclair gibi diğer Lightning Network özellikli cüzdanlar aracılığıyla ABD doları cinsinden kredi kartı ödemeleri yapabilecek. Ek olarak bu ödemelerden herhangi bir ek ücret almayacak. 

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kesin bir şekilde benimseme politikası başarılı olursa, ülke başkanına göre MoneyGram ve Western Union gibi küresel para hizmeti sağlayıcıları yılda 400 milyon dolara kadar kaybedebilir.

Sadece 2020’de nüfusun yüzde 70’inin denizaşırı ülkelerden para aldığı biliniyor ve bu transfer ücretleri ülkeye büyük bir kayıp yaşatıyor.

IMF El Salvador

El Salvador ve Bitcoin İlişkisi

Her ne kadar El Salvador’un Bitcoin yasası nüfusun çoğunluğunca olumlu karşılansa da karar tamamen muhalefetsiz değil. Bitcoin yasal olacağı karar verildiğinden beri karşı çıkanlar olduğu gibi Uluslararası Para Fonu gibi küresel finans kuruluşları da Bitcoin’i ulusal para birimi olarak benimsemeye karşı uyarıyor.

Özellikle IMF tarafında Adrian ve Weeks-Brown, Eylül ayından itibaren Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmeye başlayan El Salvador’un ismini vermese de, herhangi bir kripto para birimini ulusal para birimi haline getirmenin daha kapsayıcı finansal hizmetler için “tavsiye edilmeyen bir kısayol” olduğunu söylüyor.

Karşı çıkılma sebepleri arasında, kripto para madenciliği için çevresel risk iddiaları da var, ancak El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin blokları oluşturmak için ülkenin bol jeotermal enerjisinden yararlanmayı planladığını söyleyerek çözüm odaklı ilerliyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 393.173,29 TL 1,15%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.010,48 TL 1,03%
cardano
Cardano (ADA) 21,25 TL 0,19%
tether
Tether (USDT) 8,43 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.604,81 TL 3,21%
solana
Solana (SOL) 1.577,16 TL 8,79%
xrp
XRP (XRP) 9,53 TL 2,54%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,15 TL 0,03%
polkadot
Polkadot (DOT) 266,70 TL 10,53%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,43 TL 0,22%
Copy link
Powered by Social Snap