Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gül: Kripto Para Düzenleme Çalışmaları Tamamlandı

bakan yardimcisi sakir ercan gul kripto para duzenleme calismalari tamamlandi

Bakanlıktan kripto para düzenlemesine ilişkin bir açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kripto para düzenleme çalışmalarının tamamlandığını ve Ekim ayında Meclis’e sunulacağını söyledi. 

Sabah Gazetesi’nin aktardığına göre, kripto para düzenlemesine ilişkin çalışmalar tamamlandı. Gül düzenlemenin Batı Avrupa ve Amerika benzeri bir yapıda olacağını ifade etti:

“Biz serbest kambiyo, kur rejimi olan bir ülke olduğumuz için biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz.”

Habere göre kripto varlık firmalarına Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) kapsamında faaliyette bulunulması ve asgari sermaye şartı gibi düzenlemeler planlanıyor.

Düzenlemeye göre, belirli bir tutarın üzerindeki değerlerde vergi alınacak, şirketlerde ise sermaye şartı aranacak. Bununla birlikte diğer dikkat çeken noktalar ise, şirketlere düzenlemelere uyum sağlayabilmeleri için süre tanınması, aracı kurum sahiplerinde belirli kriterler aranması, güvenlik soruşturmaları yapılması ve teminat gösterilmesi olarak sıralandı.

“Yasaklayanlar Genelde Demokrasi Problemi Olanlar”

Gül, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda düzenlemeler hakkında konuştu. Gül kripto paraları yasaklayan ülkelerin demokrasi problemi olduğunu söyledi:

“Yasaklayanlar genelde demokrasi problemi olan ülkeler. Batı Avrupa, Amerika’da serbest mekanizmalar var. Biz biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz. Serbest kambiyo rejiminin olduğu bir yapıda üç aşağı beş yukarı Batı Avrupa veya Amerika benzeri düzenleme yapma arayışı içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin bununla ilgili esas düzenlemeleri 2024’te olacak.”  

Vergilendirmenin nasıl olacağı (gelir vergisi, doğrudan vergi vs.) ise hala tartışılıyor. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
359.024,60 TL 0,43%
ethereumETH/TRY
24.616,84 TL 0,23%
tetherUSDT/TRY
18,49 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
18,48 TL 2,69%
bnbBNB/TRY
5.242,13 TL 0,45%
xrpXRP/TRY
8,70 TL 1,66%
binance-usdBUSD/TRY
18,50 TL 0,09%
cardanoADA/TRY
8,01 TL 1,02%
solanaSOL/TRY
609,66 TL 3,67%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala