bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 71,133.06 6.67%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,666.88 18.79%
bnb
BNB (BNB) $ 619.53 7.63%
solana
Solana (SOL) $ 181.22 2.39%
xrp
XRP (XRP) $ 0.536607 4.53%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.499315 7.30%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.162996 8.28%

AVAX kurucusu Sirer, bu altcoin projelerine “çöp” dedi

emin gün sirer

Avalanche (AVAX) blokzincirinin kurucu ortaklarından Emin Gün Sirer, sosyal medyada yaptığı paylaşımda kripto piyasasının mevcut durumuna dair duyduğu endişeyi dile getirdi.

Avalanche’ın kurucu ortaklarından Emin Gün Sirer, X hesabından gece saatlerinde dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Sirer, özellikle Layer-2 (L2) projelerin taşıdığı risklere ve kripto endüstrisindeki bazı tehlikeli eğilimlere dikkat çekti.

Sirer, sektördeki mevcut ve gelecek tehlikelere ilişkin derinlemesine bir yorum yaparak, kripto topluluğunu daha dikkatli olmaya çağırdı. AVAX kurucusunun eleştirisinin odağında, yetersiz teknolojiye sahip projeler, merkeziyetçilikle çelişen yapılar, ve token satışlarının arkasındaki şüpheli motivasyonlar yer aldı.

“Bir sonraki döngü daha da gürültülü ve daha da kötü davranışlarla geçecek. Çöp bir L2 başlatmak gerçekten kolay hale geldi ve her gün yeniden düzenlenen belirli bir zincir tarafından mükemmelleştirilen, gerçekten iş yapan birini bulduğunuz ve Vitalik ile fotoğraf çektirmek için olta atarken söylediklerini papağan gibi tekrarladığınız numarayı yapmak oldukça kolay. Bu nedenle, çöp L2’leri karakterize eden kırmızı bayraklar konusunda ekstra dikkatli olmamız gerekiyor”

Kötü kripto projeleri nasıl tespit edilir?

Yerli kripto geliştiricisi, yaptığı paylaşımda eleştirisinin odağına aldığı Layer-2 projelerinin ortak özelliklerini sıraladı. Sirer, kripto yatırımıcılarının projeleri incelerken bazı “kırmızı bayraklara” dikkat etmesi gerektiğini belirtti:

  • Proje anlatısı, teknolojisiyle eşleşmiyor. Örneğin, sahtekarlık kanıtlarından yoksun merkezi sıralayıcılar ve katman-2’ler, kripto ile çelişen çöplerdir.
  • Daha sonra başka bir teknolojiye yol açacak çalışmaları yapmak için para toplamak amacıyla şimdi token satan projeler. Howey testinin üçüncü aşamasının bu konuda söyleyecek bir şeyi vardır. S ile başlar ve ecurity Offering ile devam eder.
  • Kurucuların lansman öncesi kişisel tokenları satması. Ekibe ait tokenlar hiç bir şekilde elden çıkartılmamalıdır. “Personele teşekkür etmek” için lansman öncesi 8 rakamlı satışlar, SBF’nin “etkili bir fedakar” olduğu için herkesin parasını çalması kadar normal.

Sirer, sektördeki bulanıklığın geçmesi ve gerçek değer yaratan projelerin tespiti için yatırımcılara yol göstermeyi ihmal etmedi. Avalanche kurucusu, kripto dünyasının karşı karşıya kaldığı sorunlara gerçek çözümler sunan, ölçeklenebilirlik ve performans açısından geleneksel finansa entegre olabilecek veya rekabet edebilecek, yenilikçi yaklaşımlar getiren projelere odaklanması gerektiğini düşünüyor.

Emin Gün Sirer, yatırımcıların bir kripto projesinin “gerçek dünya problemlerine çözümler sunup sunmadığını” sorgulayabilmesi için basit bir test önerdi:

“Bu kişi, kriptonun şu anda karşı karşıya olduğu en büyük sorunlara çözüm bulmak için gerçekten oyunun kurallarını değiştirecek bir şeyi masaya getiriyor mu? Bu kişiyi aile yemeğime davet eder miyim ve bana bunu açıklayabilir mi? Neden bu sorunu çözmek için benzersiz bir konumdalar?”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala