bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,797.09 1.81%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,393.69 1.89%
bnb
BNB (BNB) $ 570.55 0.63%
solana
Solana (SOL) $ 161.65 1.34%
xrp
XRP (XRP) $ 0.550016 4.97%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.421359 4.63%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.118972 2.07%

Avalanche (AVAX) Kaç Dolar?

avax 4384


1 Avalanche ne kadar? 1 Avalanche kaç Dolar? 1 AVAX kaç USD‘ye karşılık geliyor? Anlık AVAX fiyat bilgisine ve Avalanche ile ilgili detaylı verilerle anlık olarak bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

AVAX Grafiği

AVAX/USD Fiyat Dönüştürücü


Avalanche Nedir?

Avalanche, işlemlerin bir saniye ve altında onaylanmasını sağlayan akıllı kontrat platformudur. Avalanche fikri ise bilgisayar bilimci Emin Gün Sirer’in Ethereum (ETH) ağındaki ölçeklenebilirlik ve yüksek geliştirme maliyetlerinden dolayı ortaya çıktı.

Avalanche’in Özellikleri Nelerdir?

 • Açık ve kapalı blockchain platformlarının oluşturulması,
 • Kripto para dağıtımı ve alım satım işlemlerine olanak tanıması,
 • Ölçeklenebilir akıllı kontratların ve merkezsiz uygulamaların (dApps) inşası
 • İşlemlerin 1 saniyenin altında düşük maliyetlerle sonuçlandırılması
 • Farklı platformlar ile köprüler aracılığıyla etkileşime girebilmesi

Avalanche Nasıl Çalışır?

Avalanche, Subnet, X-chain, C-chain ve P-chain olmak üzere dört farklı katmandan oluşur.

Subnet

Subnet, Avalanche ağında blockchain protokollerinin inşa edildiği katmandır. Burada kendinize ait özgün token’lar oluşturup kendi ekonominizi tamamen tasarlayabilirsiniz. Ama Subnet’i kullanmak için üyelik ücreti ödemeniz gerekir.

X-chain

Avalanche ağındaki ilk katmandır. Merkezsizdir ve programlanması kolaydır. Bu sayede akıllı varlıkların çıkarılması ve oluşturulması kolaydır. Bunlar stablecoin’ler, fayda token’ları, NFT’ler ve daha fazlası olabilir.

C-chain

C-chain, Ethereum tabanlı uygulamaların kolaylıkla Avalanche ağına taşınması için oluşturulmuş katmandır. Böylece geliştiriciler uygulamalarını fazladan araç kullanmadan Avalanche ağına taşıyabilir. Ayrıca Ethereum geliştirici araçlarının tümünü destekler.

P-chain

P-chain, ağdaki yardımcı programların çalıştırıldığı katmandır. Ayrıca subnet’lerin oluşturulmasında önemli rol oynar. Son olarak, ağdaki token’ların stake ettirilmesine olanak tanır.

Avalanche Yorumları

İlk olarak Ethereum (ETH) ve Cosmos’a (ATOM) alternatif olarak Snow konseptini çalıştıran Avalanche, sistemdeki hataların istatistiksel bir şekilde blockchain’in tüm özelliklerinden feragat edilmeden tüm sorunları matematiksel bir şekilde çözdü. Bunun sonucu olarak birçok kişi Avalanche platformuna yatırım yapmaya başladı ve zaman içinde birçok kişinin dikkatini çekti. Ama yine de birçok ürün, Avalanche yerine Polkadot’u (DOT) kullanınca ağ etkisi belli bir ölçekte zayıfladı. Buna karşılık vermek için, Avalanche ekibi köprüler aracılığıyla Ethereum’a bağlanınca yaşadığı sorunların bir kısmını çözdü. Ayrıca Türkiye’de en popüler ağ olması ise Emin Gün Sirer’in Türk olmasına bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Avalanche (AVAX) Nasıl Satın Alınır?

Avalanche satın almak için, ilk olarak kripto para borsasında hesap açmanız gerekir. Ardından hesap açtıktan sonra kimlik doğrulama işlemleri yapmanız gerekir. Eğer doğrulama işlemlerindeki adımların tamamı yerine getirilirse kolayca Avalanche alım satımı gerçekleştirebilirsiniz.

ABD Doları ile Avalanche (AVAX) Alma

ABD Doları ile Avalanche (AVAX) satın almak için Binance, Kraken, Bitfinex, Coinbase Pro ve diğer borsalarda hesap açıp alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartıyla Avalanche Satın Alma

 1. Kripto al bölümüne gidin.
 2. Kripto para olarak Avalanche (AVAX) ve para birimi olarak ABD Doları’nı (USD) seçin.
 3. Kredi kartı numarası ve istenilen ödeme bilgilerini eksiksiz girin.
 4. İşlemi onaylayın ve 60 saniye içinde sonraki aşamaya geçin
 5. Bu aşamada banka size bir kod verecektir. Bu kodu doğru girdiğiniz takdirde tüm işlemleriniz tamamlanmış gözükür.
 6. Eğer banka ödeme detaylarını onaylarsa Avalanche’e sahip olabilirsiniz.

Ama kripto para borsalarında kredi kartı işlemleri yüksek komisyon içerir ve bankalar herhangi bir nedenden dolayı ödemeyi reddedebilir. Ayrıca uluslararası ödemelerin açık olması ve ABD Doları ile yapılabilmesi gerekir.

Üçüncü Parti Ödeme Yöntemleriyle Avalanche (AVAX) Satın Alma

 1. Borsanın USD ile kabul ettiği ödeme araçlarından birini seçin.
 2. Borsanın seçtiği üçüncü parti ödeme aracında hesabınızı oluşturun.
 3. Ardından banka hesabınızdan üçüncü parti hesabınıza ve sonrasında borsa hesabınıza aktarma işlemi gerçekleştirin.
 4. Sonrasında yatırdığınız para ile borsalarda AVAX alımı yapabilirsiniz.

Üçüncü parti uygulamaları, size hem düşük komisyon ücreti ödemenizi sağlar hem de kolayca nakit transferleri sağlayarak kripto para alımınızı kolaylaştırır. Bu sayede kredi kartı işlemleri gerçekleştirmenize gerek kalmaz. Ayrıca üçüncü parti uygulamalarında para yatırma işlemlerinizin reddedilme olasılığı yoktur. Ama ABD Doları ile alım gerçekleştirecekseniz fonlarınızın Fedwire sistemine girer ve işlemin tamamı 1-5 gün sürer.

EFT/Havale İşlemleri ile AVAX Satın Alma

EFT/Havale işlemleri aracılığıyla Avalanche satın almak için, ilk olarak borsaların para aktarma sekmesine gitmeniz gerekir. Ardından bankadaki USD hesabınızı tanıttıktan sonra borsa hesabınıza fon aktarmanız gerekir. Fonlarınızı aktarma tamamlandıktan sonra borsalar üzerinden alım gerçekleştirebilirsiniz. Fonlar aktarıldıktan sonra banka ve borsa size bilgilendirme maili yollar. Bilgilendirme mailini aldıktan sonra AVAX token’larını kolaylıkla satın alabilirsiniz Ama maili almadan önce bankanın SWIFT kodu üzerinden gönderme işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir.

Avalanche Satın Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Avalanche’ı kim geliştirdi?

Avalanche, AVA Labs ve Emin Gün Sirer’in ekibi tarafından açık kaynaklı olacak şekilde geliştirildi.

Avalanche fiyatı neye göre belirleniyor?

AVAX fiyatı, Avalanche protokolündeki gelişmeler ve kripto para piyasasındaki gelişmelere göre belirlenir.

Avalanche nasıl üretiliyor? Avalanche nasıl kazanılır?

Avalanche üretimi, Avalanche ağındaki staking işlemleri aracılığıyla gerçekleşir.

Avalanche kazanmak için kripto para borsalarında alım satım işlemleri, stake ettirme ve ödemeleri AVAX olarak almanız gerekir. Ödemeleri Avalanche olarak almak için, Avalanche’ı destekleyen online cüzdan hesabı açıp adreslerinizi paylaşmanız gerekir. Borsalarda ise, kripto para işlemleri üzerinden Avalanche miktarınızı artırabilirsiniz. Borsalarda Avalanche kazanmak için ilk olarak Avalanche satın alıp yükseldiği zaman satıp düştüğü zaman aldıktan sonra elinizdeki AVAX’ları artırabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise Avalanche ağında stake ettirme işlemleri olarak yorumlanabilir. Stake ettirmek için ise cüzdanınızı bağlayıp elinizdeki AVAX’ları stake ettirmeniz gerekir. Avalanche ağında 2000 AVAX bulundurduğunuz zaman staking işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Onun dışında ise yarı validatör pozisyonuna 25 AVAX kilitleyerek erişebilirsiniz.

Avalanche (AVAX) almak için en az kaç ABD Doları gerekir?

Kripto para borsaları, Avalanche almak için herhangi bir üst sınır koymaz. Ama borsalar, komisyon oranları, likidite sağlama ve karlılıklarına göre koyacağı miktarlar değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden herhangi bir borsada hesap açmadan önce minimum yatırma gereksinimlerine bakmanızı öneririz. Ama borsalar, birim başına kripto para fiyatı düşük olan coin’ler için en az 10 adet satın almanızı ister.

Avalanche’larımı hemen satıp paraya çevirebilir miyim?

Kripto para borsalarında Avalanche’larınızı satıp kolayca paraya çevirebilirsiniz. Bunun için al-sat kısmına tıklayıp Avalanche satış emrini verdikten sonra istediğiniz para birimine çevirebilirsiniz. Sattıktan sonra ise borsanızdaki fonlarınızı banka hesabınıza iletebilirsiniz.

Satın aldığım Avalanche’larınızı nasıl saklayacağım?

AVAX’larınızı borsa hesaplarınızda, online cüzdanlarda veya soğuk cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Eğer çok sık alım satım işlemi yapacaksanız, borsada tutmanız en iyi seçenek olacaktır. Satın aldığınız AVAX’larınızı Avalanche Wallet’ta tutabilirsiniz.

Avalanche fiyatı nelere bağlı olarak hareket eder?

Avalanche fiyatı, teknik göstergeler, Avalanche protokolündeki gelişmeler,  ve Avalanche’ın rakiplerindeki gelişmeler fiyatı belirlemede etkili olur. Ayrıca merkezsiz finans (DeFi) ve eşsiz token’lar (NFT) alanındaki gelişmeler ise AVAX’ın fiyatını etkiler. Son olarak, teknik göstergeler bize fiyat hakkında belli bilgiler sunsa da, uzun vadede temel özellikleri kullanarak yapılan analizler sizlere fiyatı gösterir.

Avalanche’ın rakiplerinden farkları nelerdir?

Birçok blockchain ağı uzun süredir çalışan protokolleri kullanırken, Avalanche, mutabakat protokolünü kendisi oluşturdu. Bu sayede birçok protokolde oluşan ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkezsizlik sorununu ortadan kaldırdı.

Avalanche ile ilgili en son gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Avalanche ile ilgili son dakika gelişmelerini, kripto para haberlerini BTCHaber üzerinden takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfadaki veriler, kripto para veri sağlayıcısı Coingecko tarafından sağlanmaktadır. Veriler gecikmeli olabilir. BTCHaber.com Coingecko tarafından sağlanan verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Ata Tekeli

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde okuyan Ata Tekeli, teknoloji hakkında yazmaya 2 sene önce başladı. İlk olarak teknoloji haberleri üzerinden çalışmalarını yürüterek kariyerine başlasa da zaman içerisinde blockchain ve kripto varlık alanlarına girdikten sonra ilk olarak blockchain haberleri sonrasında da rehber editörlüğü işlerini yürütüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala