Atık Kömürle Bitcoin Madenciliği Yapan Şirket 105 Milyon Dolar Yatırım Aldı

atik komurle bitcoin madenciligi yapan sirket 105 milyon dolar yatirim aldi

Pennsylvania merkezli bir Bitcoin madenciliği firması olan Stronghold Digital Mining, Salı günü yaptığı açıklamada 105 milyon dolar fon topladığını duyurdu.

Bir şirket temsilcisi, Stronghold’un 105 milyon dolarlık fonu Pennsylvania’daki restorasyon çabalarını finanse etmek, kripto para madenciliği donanımı satın almak ve daha fazla atık kömür temizleme tesisini finanse etmek için kullanmayı planladığını söyledi. Fon toplamaya ilişkin bilgi, bu yılın başlarında kamuya açıklanan bir SEC belgesinde yer aldı.

Stronghold’un Scrubgrass Üretim Tesisi, elektrik üretimi için kömür madenciliğinin çevresel olarak toksik bir yan ürünü olan atık kömürü kullanıyor. Şirket temsilcisi verdiği bir demeçte, şirket kripto para madenciliği donanımını enerji madenciliği tesisine getirerek “atık kömür yığınlarını ve araziyi temizlemeye devam etmek için ekonomik bir teşvik” yarattı.

Scrubgrass, enerji üretim sürecinde atık kömürdeki toksik maddelerin %90’ından fazlasını ortadan kaldırıyor ve ortaya çıkan uçucu kül, Commonwealth of Pennsylvania Tarım Bakanlığı tarafından onaylanmış bir gübre olarak kullanılabiliyor. Stronghold’un eş başkanı Bill Spence yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kömür atığı yangınları, son yüz yıldır memleketim Pennsylvania’da hasara yol açıyor. ABD’nin çevre açısından en çok ihmal edilen bazı bölgelerinde 19. ve 20. yüzyıl kömür madenciliğinin etkilerini iyileştirmek için 21. yüzyıl kripto para madenciliği tekniklerini kullanıyoruz.”

Stronghold’un atık kömürle çalışan enerji ve Bitcoin üretimi, daha önce çevreye zarar veren 1000 dönümlük araziyi geri aldı ve bu alanları oyun, spor ve yeşil alanlar olarak kullanan yerel topluluklara geri verdi.

Stronghold’un enerji üretimi atık malzeme kullanırken, diğer Bitcoin madenciliği operasyonları karbon emisyonlarını dengelemeyi veya daha sürdürülebilir hale gelmek için hidroelektrik kullanmayı seçti.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
358.991,11 TL 0,69%
ethereumETH/TRY
24.560,22 TL 0,62%
tetherUSDT/TRY
18,52 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
18,52 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.258,60 TL 0,14%
xrpXRP/TRY
8,82 TL 0,69%
binance-usdBUSD/TRY
18,49 TL 0,31%
cardanoADA/TRY
8,04 TL 0,92%
solanaSOL/TRY
609,84 TL 2,95%
dogecoinDOGE/TRY
1,16 TL 3,78%
Bağlantıyı kopyala