App Store, Google Play’a Karşı

Abone Ol:google-news
0
20/01/2021

Sherpa’nın kurucusu değerli Yakup Bayrak dikkatimi çekti konuya. Apple’nin App Store’sinin Google Play’a göre daha başarılı olduğunu ve daha geniş bir cihaz altyapısına karşın Google’nin yeterli geliri üretemediğini söyledi. Bunu üzerine ben de araştırmaya karar verdim konuyu. Sizlerle de bulabildiğim bilgileri ve değerlendirmemi paylaşmak istiyorum. Hem Yakup’un iddiası doğru mu diye test etmenin keyfi için, hem de bu kadar sık kullandığımız platformların performansları hakkında fikrimiz olması için.

Toplam Gelir

Statista’nın Temmuz 2020’de yayınladığı grafiklerden App Store ve Google Play’ın gelir verilerine ulaşabiliyoruz.

2020’nin ilk yarısında bu iki sistemin yarattığı gelir 50.1 milyar ABD Doları. Apple’nin payı 32.8 milyar ABD Doları ile %65, Google’nin payı ise 17.3 milyar ABD Doları ile %35.

Yarıyıl bazında toplam pazar 2019’dan 2020’ye %23’lük bir büyüme gösteriyor (aşağıdaki tabloda 30.6 olaran rakam 40.6 olacak – sayı yanlış toplanmış). Detaylara bakınca Google Play %20 büyürken, App Store %24 büyüyor.

Ekran Resmi 2020 12 21 15.17.21

Toplam büyüklüğü 2020 için tahmin ederken ikinci yarı yıl cirolarının ilk yarıyla göre her iki sistem için %10 oranında artacağını varsayarsak Google Play 36.3 milyar ABD Doları ve App Store 68.9 milyar ABD Doları olmak üzere toplamı pazarı 105.2 milyar ABD Doları olarak hesaplıyoruz.

Gelir modeline baktığımızda yine Statista’nın verilerinden faydalanarak her iki platformunda benzer komisyon yapıları olduğunu görüyoruz. Süresiz olarak App ücretlerinden ve App içindeki alımlardan %30 alıyorlar. Abonelik komisyonları %30’dan başlıyor ve ikinci yıl %15’e düşüyor. App içindeki reklamlar ve fiziksel ürün satışlarından komisyon alınmıyor.

Ekran Resmi 2020 12 21 15.17.31

Cihaz Sayısı

Bu noktada küresel akıllı telefon pazarının büyüklüğüne bakmamız gerekiyor. IDC’nin Haziran 2020 tarihli Akıllı Telefon Pazar Payı Raporuna göre 2020’nin ilk çeyreğinde 275 milyon akıllı telefon satılmış. Bu rakam 2019’un ilk çeyreğinde 312 milyonmuş. Marka bazında dağılımlar aşağıdaki tablodan görülebiliyor.

Ekran Resmi 2020 12 21 15.17.43

Buradan ne anlıyoruz? Yıllık satışların yaklaşık 1.2 milyar adet civarında olduğunu çeyreklik sayıların ortalamasını yıllıklandırarak bulabiliriz ve Apple’nin yaklaşık %15’lik pazar payı olduğunu da tablodan çıkartabiliriz. Apple dışındaki pazarın neredeyse tümüyle Android pazarı olduğunu da varsayabiliriz.

Statista’nın Şubat 2020 tarihli verileri de yıllık akıllı telefon satışlarının 1.4 milyar adet civarında olduğunu ve toplam akıllı telefon sayısının 2020 yılı için 3.5 milyar civarında olduğunu gösteriyor.

Statcounter’a göre 2020’de Apple İOS %24.8 ve Android %74.6’lık bir işletim sistemi pazar payına sahip. Bu durumda, Apple’nin 868 milyon cihazına karşın Android bazlı cihaz sayısı 2 milyar 610 milyon olduğunu hesaplıyoruz.

Cihaz Fiyatları ile Düzelterek Harcama Düzeyleri 

Statista’nın ve IDC’nin farklı fakat eski tarihli verilerine göre ortalama Apple cihaz fiyatı Android cihazın yaklaşık 3 katıdır.  

Ortalama İOS cihazı 2020 itibarıyla yılda 79 ABD Dolarını App Store’da harcarken, Android için bu rakam 14 ABD Dolarına düşmektedir. 

Daha sağlıklı bir kıyaslama için fiyat farkı çarpanı olan 3x’i Google Play harcamalarına yansıtırsak fiyatları eşitlnemiş bazda bakıldığında bile App Store’daki 79 ABD Dolarına karşın Google  Play’daki harcama 42 ABD Doları olmaktadır.

Sonuç

Apple’nin App Store gelir modeli Google Play’a göre çok daha başarılıdır. App Store, Google Play’in 2 katı gelir sağlamakta ve daha hızlı büyümektedir.

Apple cihazları Androidlere göre daha pahalı olduğu için telefon başına harcamanın fiyata paralel olarak daha yüksek olması doğal olarak beklenmelidir. Fiili fark telefon fiyatındaki farkın üzerinde bir oranda App Store için cihaz başına yılda 79 ABD Doları ve Android için cihaz başına yılda 14 ABD Dolarıdır.

Genel olarak App Store modelinin daha iyi işlediği gözükmektedir. Daha sağlıklı bir kıyaslama her iki cihaza da sahip ve benzer gelir düzeyindeki kullanıcıların harcama tutarlarının kıyaslanmasıyla bulunabilir. Mevcut durumda giriş seviyesi ve sınırlı harcama yapan telefonlardan dolayı Android verisi düşük çıkıyor olabilirse de farkın büyüklüğü fiyat etkilerinin ötesinde iş modeli ve performansla ilgili Apple lehine bir fark olduğu izlenimini vermektedir.

Sonuç’a Sonsöz

Zorlama olmadan buradan Kripto Para ve Blok Zincir için bir şey çıkar mı diye düşündüm. Bu ekosistemin kripto parayla alışveriş yapılan kıyaslanabilir bir platformu varsa da ben bilmediğim için o perspektiften bir bağlantı kuramadım. Fakat ister ticaret platformu olsun, isterse ve belki daha da yüksek potansiyel olarak blok zincir üzerinden çalışan bir altyapı olsun App Store ve Google Play tecrübeleri üçüncü kişilerin üretim gücünü platforma katarak kar ortaklığı yapmanın çok iyi çalışan bir yaklaşım olduğunu matematik modeliyle birlikte gösteriyor.

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.019 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Hulki Okan Tabak

Hulki Okan Tabak 1992'de Robert Kolejden mezun oldu, ardından Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi ve Bilgi Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisansı yaptı Çeşitli finans kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2002 - 2017 döneminde Girişim Sermayesi alanında fon yöneticisi olarak çalıştı. Bu dönemin önemli bir kısmında İş Girişim Sermayesi ve AIG Capital Partners bünyesinde aralarında Mars Sinema, Step Halı, For You, numnum ve Radore gibi şirketlerin de olduğu yatırımlarda görev aldı. Yatırımların finansal süreçleri dışında yönetim kurulu üyeliği ve icra kurullarında yer alarak portföy şirketlerinin stratejik ve operasyonel süreçlerine de dahil oldu. 2018 sonrasında, girişim sermayesi dönemindeki erken aşama ve teknoloji işlerine odaklanma kararına paralel olarak farklı şirket ve projelerde danışmanlık görevleri üstleniyor. Finansal Teknoloji alanında en heyecan verici işlerin Kripto Para ve Blok Zincir etrafında yapıldığı düşüncesiyle bu konuda bilgi sahibi oldukça Medium'da yazılar yazdı. 2017'den itibaren fotoğraf konusundaki, okul yıllarından devam eden, çalışmalarını farklı kanallardan paylaşıma açtı. Google Books üzerinden yazdığı kısa yazıları ve fotoğrafları kitaplaştırarak yayınladı.Hulki Okan Tabak, Bitcoin'in kendi başına büyük bir adım olduğuna ve bu heyecan verici ekosistemin hayata geçmesinin zeminini hazırladığına hayal kurmadan ayakları yere basılı olarak inanıyor. Geçirdiği onca badireden sonra Kripto Paraların ve onların da ötesinde yeni kullanım alanları açan Blokzincir'in, Büyük Teknoloji Şirketleri'nin bireyin aleyhine bozmaya başladığı güç dengesinde anlamlı bir eşitleyicilik rolü olabileceğini düşünüyor. Her işin Blok Zincire uygun olmadığını ama bazı şeylerin tam uygun olduğunu ve Bitcoin'in bu sistemi destekleyecek sahipsiz, kurallı ve merkeziyetsiz finansal köşetaşı olduğu heyecanıyla geleceğe katkıda bulunmaya gayret ediyor.

https://www.btchaber.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 318.214,77 TL 2,02%
ethereum
Ethereum (ETH) 24.599,56 TL 4,90%
tether
Tether (USDT) 8,67 TL 0,16%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.487,87 TL 3,13%
cardano
Cardano (ADA) 15,08 TL 3,70%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 3,25 TL 0,67%
xrp
XRP (XRP) 8,41 TL 3,90%
polkadot
Polkadot (DOT) 219,22 TL 5,10%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,67 TL 0,53%
uniswap
Uniswap (UNI) 238,03 TL 6,60%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap